Práve teraz – 03.12. 2021 10:46

Tržby maloobchodu sa v októbri medziročne zvýšili o 2,2 percenta, uviedol Štatistický úrad SR

Tržby v maloobchode sa v októbri 2021 oproti rovnakému obdobiu minulého roka zvýšili o 2,2 percenta, pričom medziročný rast zaznamenalo päť z deviatich zložiek maloobchodu. Medziročný rast sa spomalil približne o polovicu, keď ešte v septembri rástli tržby viac ako päťpercentným tempom. Úroveň pred pandémiou maloobchodné tržby v stálych cenách prevýšili o takmer 5,1 percenta, informoval v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Medziročne rástli tržby v piatich z deviatich zložiek maloobchodu a celkovo šesť z deviatich zložiek dosahovalo tržby vyššie ako pred pandémiou. Podielovo najvýznamnejšia zložka, predaj v nešpecializovaných predajniach, ktorou sú hyper a supermarkety, zaznamenala medziročne pokles tržieb o jedno percento, stále však išlo o 3,1 % vyšší objem ako pred pandémiou.

V predaji a oprave motorových vozidiel tržby v stálych cenách v októbri 2021 medziročne po dvoch mesiacoch rastu opäť klesli o 1,4 %, stále nedosiahli úroveň z roku 2019. Medziročný pokles ovplyvnili nižšie tržby za predaj motorových vozidiel, napriek rastu zvyšných dvoch činností. Hodnoty spred pandémie však z troch zložiek dosiahli len činnosti súvisiace s opravou a údržbou motorových vozidiel.

V porovnaní s obdobím pred pandémiou zaznamenal najvýraznejšie prekonanie hodnôt tržieb o viac ako štvrtinu predaj mimo predajní, stánkov a trhov, ktorý zahŕňa aj zásielkový a internetový predaj. Medziročné tržby tejto zložky maloobchodu boli vyššie o 8,2 %. Celkové medziročné zvýšenie tržieb v maloobchode sa prejavilo aj v tržbách špecializovaných predajní s tovarom pre domácnosť o 9,1 % a v predajniach s pohonnými látkami o 13,9 %. Naopak, úroveň tržieb spred pandémie ešte nedosiahli špecializované predajne s potravinami, nápojmi a tabakom, súčasne aj predaj so zariadeniami IKT či predaj v stánkoch a na trhoch.

(tasr)

Ďalšie články od Igor Matloň
Ďalšie články