Práve teraz – 01.01. 2022 09:43

Vo Vysokých Tatrách ľudia na Silvestra opäť porušili zákaz používania pyrotechniky.
Na území Tatranského národného parku (TANAP) podľa ochranárov zrejme aj počas uplynulej silvestrovskej noci niektorí ľudia porušili zákaz používania zábavnej pyrotechniky. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko, išlo o jej použitie v mestských častiach a podľa jeho doterajších informácií nie na území lesa. Pyrotechnika a ohňostroje sú na územiach národných parkov zakázané zákonom o ochrane prírody a jeho nedodržanie je postihované finančnými pokutami.

Ochranári zaznamenávajú takmer každý rok na Silvestra nerešpektovanie spomínaného zákona. „Nezmenilo sa nič, napriek všetkým apelom sme nepoučiteľní,“ poznamenal Majko. Zároveň informoval, že jeho kolegovia udelili aj blokové pokuty v oblasti Kriváňa, išlo o dva priestupky. Podľa jeho slov však nesúviseli s pyrotechnikou, ale pohybom mimo značených turistických chodníkov. „Celkové vyhodnotenie od všetkých strážcov bude známe až v pondelok,“ dodal.

Vítanie nového roka bez petárd a ohňostrojov propaguje už niekoľko rokov po sebe Správa Tatranského národného parku, mesto Vysoké Tatry, aj Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry. Aj v tomto roku počas decembra žiadali domácich aj návštevníkov zachovať v regióne pokoj. Každoročne takáto výzva vo viacerých jazykoch putuje od ochranárov aj do ubytovacích zariadení v národnom parku a jeho ochrannom pásme. V nej Správa TANAPu upozorňuje, že používanie zábavnej pyrotechniky a zariadení spôsobujúcich svetelné a zvukové efekty je na územiach národných parkov zakázané zákonom a jeho nedodržanie je postihované spomínanými finančnými pokutami.

(sita)

Ďalšie články od Eva Struhárňanská
Ďalšie články