Práve teraz – 01.01. 2022 16:55

Nemecko neudelí vyznamenanie historikovi, ktorý poprel genocídu v Srebrenici.
Nemecká vláda upustila od plánov udeliť najvyššie štátne vyznamenanie izraelskému historikovi Gideonovi Greifovi. Dôvodom je kritika na jeho osobu v súvislosti s genocídou v Bosne a Hercegovine. Ako uviedla agentúra dpa, ministerstvo zahraničných vecí stiahlo jeho nomináciu na prevzatie ocenenia Rad za zásluhy.

Greif, ktorý vykonal rozsiahle štúdie o holokauste, bol súčasťou medzinárodnej skupiny historikov, ktorí v júni minulého roka zverejnili rozsiahlu správu, podľa ktorej zabitie tisícok moslimov v bosnianskej Srebrenici v roku 1995 nebola genocída.

Správu si objednal líder bosnianskych Srbov Milorad Dodik, ktorý v roku 2019 označil masakru v Srebrenici za mýtus. Ostatní historici správu kritizovali a odmietli.

V srebrenickej enkláve žilo počas juhoslovanskej vojny asi 45-tisíc moslimov, z ktorých polovicu tvorili utečenci z okolitých obcí. Obyvateľstvo enklávy chránili slabo vyzbrojení holandskí vojaci OSN. Oblasť obliehali bosnianskosrbské jednotky na čele s generálom Ratkom Mladičom.

Vojaci vtrhli do Srebrenice 11. júla 1995 a napriek prítomnosti holandských vojakov postupne pozabíjali asi 8000 mužov a chlapcov. OSN označila túto masakru za genocídu.

(sita)

Ďalšie články od Eva Struhárňanská
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.