Práve teraz – 02.01. 2022 13:23

Turecko prudko zvýšilo ceny elektriny, inflácia v Istanbule dosiahla vyše 34 percent.

Inflácia v najväčšom tureckom meste Istanbul, ktoré je domovom zhruba pätiny tureckej populácie, dosiahla v závere roka viac než 34 %, čo je najprudší rast spotrebiteľských cien za posledné desaťročie. Navyše, turecké domácnosti čaká ďalšie zhoršenie životných podmienok. Vláda od tohto roka totiž prudko zvýšila ceny elektrickej energie a plynu a zdraželi aj pohonné látky, poistky na autá a niektoré mýta.

Spotrebiteľské ceny v Istanbule, v ktorom žije približne 20 % z 84 miliónov obyvateľov Turecka, vzrástli v decembri medzimesačne o 9,65 %. V medziročnom porovnaní dosiahla inflácia 34,18 %, uviedla Istanbulská obchodná komora. Ceny potravín sa zvýšili v medziročnom porovnaní o takmer 15 % a napríklad ceny spotrebičov do domácnosti o viac než 20 %. Veľkoobchodné ceny v Istanbule vzrástli v decembri oproti predchádzajúcemu mesiacu o 11,96 %. V porovnaní s decembrom 2020 sa ceny vo veľkoobchode zvýšili o viac než 47 %.

K prudkému rastu cien v minulom roku sa od roka 2022 pridáva výrazné zvýšenie cien elektriny a plynu. Turecký úrad pre reguláciu trhu s energiami informoval, že na tento rok zvyšuje ceny elektrickej energie pre komerčných odberateľov až o 125 % a pre domácnosti, kde je spotreba nižšia, približne o 50 %. Navyše, ako informovala turecká energetická spoločnosť BOTAS, ceny plynu sa v januári zvýšili pre priemyselných odberateľov približne o 50 % a pre domácnosti o 25 %. Pre elektrárne ceny zvýšili o 15 %.

Najnovšie úpravy tak podľa všetkého výrazne zrýchlia celkovú medziročnú infláciu v Turecku, ktorá v novembri dosiahla vyše 21 % a za december sa očakáva presiahnutie 30-percentnej hranice. Výrazne sa pod tento vývoj podpísal prepad kurzu tureckej meny v dôsledku menovej politiky centrálnej banky. Tá pod tlakom prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana napriek vysokej inflácii neustále znižovala úrokové sadzby. Kurz tureckej líry klesol v roku 2021 oproti doláru o 44 %. Najvýraznejší pokles zaznamenala mena od septembra, keď centrálna banka začala s výrazným znižovaním kľúčovej úrokovej sadzby. Od daného mesiaca ju banka znížila až o 500 bázických bodov.

(tasr)

Ďalšie články od Michal Čop
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.