Práve teraz – 03.01. 2022 09:06

V Nízkych, Vysokých a Západných Tatrách platí mierne lavínové nebezpečenstvo. Vo Veľkej a Malej Fatre a nízkych polohách malé.

Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej webovej stránke.

Oteplenie predchádzajúcich dní spôsobilo masívny úbytok snehovej pokrývky. Súvislá snehová pokrývka sa udržala v stredných a vysokých polohách. Za posledných 24 hodín pribudlo v najvyšších polohách (nad 2 100 metrov) do 5 centimetrov nového snehu. Lavínovým problémom zostáva aj naďalej v nízkych polohách mokrý sneh na všetkých orientáciách, hlavne v polohách pod 1 600 metrov, kde teplé počasie s kladnými teplotami bude pokračovať. V najvyšších polohách Tatier nad 2 000 metrov je problémom silný vietor, ktorý vytvára snehové dosky a vankúše na záveterných JV orientáciách. Tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá.

Počasie na horách ovplyvňuje studený front, ktorý priniesol oblačné až zamračené počasie, teploty sa pohybujú od -6 stupňov Celzia v najvyšších polohách (2 600 m) do +4 stupňov na podhorí. Fúka severozápadný až západný vietor s rýchlosťou 10 až 15 metrov za sekundu (36-54 km/h), v nárazoch do 23 metrov za sekundu (82 km/h). Počas periódy oteplenia dážď a výrazné oteplenie spôsobilo premočenie snehovej pokrývky aj v polohách do 2 000 metrov nad morom a jej výrazný úbytok (30 cm za deň). Opätovné zamrznutie snehovej pokrývky od od stredných polôh ju stabilizovalo. Silný vietor dnešného dňa bude snehové zrážky ukladať na záveterné strany pohorí (JV), kde bude vytvárať vankúše a dosky rôznej tvrdosti, ktoré budú ležať na zľadovatelom podklade bez vzájomného previazania. Na hrebeňoch sa začnú tvoriť preveje.

(sita)

 

Ďalšie články od admin
Ďalšie články