Práve teraz – 03.01. 2022 15:41

Irán varoval pred odplatou za zabitie Solejmáního, ak Trump nebude súdený. Pomstu za atentát vyhlásil iránsky prezident Raísí.

Iránsky prezident Ebráhím Raísí v pondelok prisľúbil pomstu za atentát na iránskeho generála Kásema Solejmáního spred dvoch rokov, ak nebude bývalý prezident USA Donald Trump postavený pred spravodlivosť za nariadenie tohto činu. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Ak Trump a (bývalý americký minister zahraničných vecí Mike) Pompeo nebudú postavení pred spravodlivý súd za trestný čin vraždy generála Solejmáního, moslimovia pomstia nášho mučeníka,“ povedal Raísí v televíznom prejave.

Solejmáního zabila 3. januára 2020 neďaleko letiska v irackom hlavnom meste Bagdad pri útoku dronom americká armáda na rozkaz vtedajšieho prezidenta Trumpa.

Solejmání velil elitným jednotkám al-Kuds, ktoré vykonávajú operácie v zahraničí, a bol považovaný za hlavného strojcu stratégie rozširovania iránskeho vplyvu po celom Blízkom východe.

Proiránske šiitské militantné skupiny v Iraku prisľúbili odplatu za jeho zabitie. Ukončenie útokov proti americkým objektom zároveň podmienili úplným stiahnutím amerických vojakov z Iraku, kde pôsobili ako súčasť medzinárodnej koalície bojujúcej proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

Bojová misia tejto koalície pod vedením USA sa v Iraku skončila v posledný deň roka 2021, od nového roka je už obmedzená len na vojenský výcvik, poradenstvo a podporu irackých bezpečnostných síl. Na tieto účely však v krajine zostáva približne 2500 amerických a 1000 vojakov iných krajín.

(tasr)

Ďalšie články od admin
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.