Práve teraz – 04.01. 2022 08:04

Šéfovia diplomacie USA a Turecka diskutovali o napätí okolo Ukrajiny. Diskutovali aj o možnostiach prehĺbenia vzájomnej kooperácie v rámci NATO.

Súčasné napätie okolo Ukrajiny bolo jednou z hlavných tém pondelkového telefonického rozhovoru ministra zahraničných vecí USA Antonyho Blinkena so šéfom tureckej diplomacie Mevlütom Čavušoglom. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničných vecí na svojej webovej stránke.

Ministri hovorili o potrebe pokračovať v americko-tureckej spolupráci v spojitosti s hrozbou možného vystupňovania napätia medzi Ruskom a Ukrajinou. Diskutovali aj o možnostiach prehĺbenia vzájomnej kooperácie v rámci NATO.

Severoatlantická aliancia už niekoľko týždňov upozorňuje na zhromažďovanie až približne 100.000 ruských vojakov neďaleko hraníc s Ukrajinou. Moskvu zároveň vystríha pred prípadnou inváziou na Ukrajinu. Rusko však plány vojenského zásahu na Ukrajine popiera a namiesto toho obviňuje Kyjev, že rozmiestňuje svoje sily v blízkostí území na východe Ukrajiny, ktoré ovládajú proruskí separatisti.

Americký prezident Joe Biden sa súčasnej situácii okolo Ukrajiny venoval v telefonátoch, ktoré minulý týždeň absolvoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Biden ubezpečil Zelenského, že Washington a jeho spojenci „rozhodným spôsobom zareagujú“, ak Rusko zaútočí na Ukrajinu. Vyjadril tiež podporu snahám o diplomatické riešenie vyostrenej situácie na ukrajinsko-ruských hraniciach vrátane rozhovorov medzi vysoko postavenými predstaviteľmi USA a Ruska, ktoré sa majú uskutočniť 9. a 10. januára v Ženeve.

Počas telefonátu s Putinom americký prezident vyzval Moskvu, aby deeskalovala situáciu na rusko-ukrajinských hraniciach, v opačnom prípade Kremľu pohrozil možnými tvrdými sankciami.

(tasr)

Ďalšie články od admin
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.