Práve teraz – 04.01. 2022 08:54

Minister Korčok telefonoval s Blinkenom o Ukrajine. Po dvoch rokoch sa 12. januára uskutoční zasadnutie Rady NATO-Rusko.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok v pondelok 3. januára 2022 spolu s partnermi z krajín takzvanej Bukureštskej deviatky telefonoval s americkým ministrom zahraničných vecí Antony Blinkenom o situácii na Ukrajine. Hlavnou témou rozhovoru ministrov boli rokovania Spojených štátov amerických a Ruskej federácie o otázkach európskej bezpečnosti. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor rezortu diplomacie.

„Oceňujem, že Spojené štáty do svojich bilaterálnych rokovaní s Ruskou federáciou aktívne zapájajú aj ostatné členské krajiny NATO. Považujem za kľúčové, aby sme boli súčasťou týchto rokovaní, osobitne v rámci prebiehajúcich príprav na rokovanie NATO a Ruskej federácie, ktoré sa uskutoční už 12. januára v Bruseli,“ uviedol minister Korčok. Podľa neho sme s Ruskom pripravení viesť s Ruskom otvorený dialóg. „Zároveň budeme v týchto rozhovoroch vyhádzať z princípov, ktoré tvoria základ našej slovenskej a európskej bezpečnosti,“ doplnil šéf slovenskej diplomacie.

Už budúcu stredu 12. januára 2022 sa v Bruseli po dvoch rokoch opätovne uskutoční zasadnutie Rady NATO-Rusko a o deň neskôr sa rokovania uskutočnia aj na pôde OBSE vo Viedni.

Slovenská diplomacia sa bude zasadzovať o to, aby sa o bezpečnostných otázkach týkajúcich sa Európy diskutovalo za spoločným rokovacím stolom, a to formou dialógu, ktorý zohľadňuje záujmy a predstavy všetkých jeho účastníkov. Neoddeliteľnou súčasťou takýchto rokovaní musí byť zachovanie práva krajín rozhodnúť sa o svojej vlastnej zahranično-politickej a bezpečnostnej politike.

(sita)

Ďalšie články od admin
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.