Práve teraz – 04.01. 2022 14:52

Ministri zahraničných vecí NATO budú v piatok mimoriadne rokovať. Virtuálna schôdzka sa bude venovať situácii na Ukrajine a rokovaniam s Ruskom.

Ministri zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) tento týždeň usporiadajú virtuálne stretnutie venované situácii na Ukrajine a nadchádzajúcim rokovaniam s Ruskom. Organizácia o tom informovala v utorok. Mimoriadne piatkové zasadnutie otvorí týždeň intenzívnych diplomatických aktivít týkajúcich sa posilňovania ruskej vojenskej prítomnosti na hraniciach s Ukrajinou a iniciatív k zmierneniu napätia medzi nepriateľmi z čias studenej vojny.

Americký prezident Joe Biden ruskú hlavu štátu Vladimira Putina varoval, že Washington by mohol zaviesť voči Moskve dodatočné sankcie, pokiaľ Rusko podnikne ďalšie vojenské aktivity proti Ukrajine. Putin na to odpovedal, že takýto krok by mohol viesť k úplnému spretrhaniu väzieb medzi dvoma krajinami.

Kremeľ žiada od Západu bezpečnostné záruky, ktoré by vylúčili rozšírenie NATO o Ukrajinu a ďalšie postsovietske štáty. Putin a Biden sa za posledný mesiac zhovárali dvakrát. Na 9. a 10. januára sú v Ženeve naplánované rozhovory medzi vysokými predstaviteľmi USA a Ruska. Po týchto rokovaniach bude 12. januára nasledovať zasadnutie Rady Rusko-NATO a 13. januára rozhovory na pôde Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

(sita)

Ďalšie články od admin
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.