Práve teraz – 05.01. 2022 07:24

USA nakúpia dvojnásobné množstvo lieku proti covidu od Pfizeru. Oznámil to americký prezident Joe Biden.

Americký prezident Joe Biden v utorok oznámil zdvojnásobenie kontraktu na nákup antivirotika Paxlovid vo forme tabletky od spoločnosti Pfizer na liečbu ochorenia COVID-19. Americká vláda tak plánuje zabezpečiť 20 miliónov cyklov liečby týmto prípravkom, informovala agentúra AFP.

„Tieto tabletky dramaticky znížia počet hospitalizácií a úmrtí,“ povedal Biden. „Už sme zadali najväčšiu objednávku na svete. Teraz túto objednávku zdvojnásobím“, dodal.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil Paxlovid na núdzové používanie vlani 22. decembra. Americká vláda si pôvodne objednala desať miliónov dávok tohto lieku od Pfizeru za 5,3 miliardy dolárov. Ako píše agentúra AP, prvá zásielka tohto antivirotika by mala prísť do júna.

Šéf Bieleho domu v súvislosti s koronavírusom zdôraznil, že vakcíny, posilňovacie dávky očkovacej látky a terapeutické lieky zmiernili nebezpečenstvo pre drvivú väčšinu Američanov, ktorí sú plne zaočkovaní.

„Stále môžete dostať covid, ale je veľmi nepravdepodobné, že vážne ochoriete,“ povedal Biden o zaočkovaných ľuďoch.

Spojené štáty zaznamenali za jediný deň viac než milión prípadov nákazy koronavírusom. Toto číslo (1,084 milióna) zaznamenané za pondelok predstavuje takmer dvojnásobok počtu prípadov spred týždňa (544.000).

(tasr)

Ďalšie články od Tomáš Pilz
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.