Práve teraz – 05.01. 2022 19:21

Taiwan sľubuje investície v Litve. Pobaltská krajina čelí ekonomickému tlaku zo strany Číny.

Taiwan vytvára investičný fond a plánuje ďalšie opatrenia s cieľom pomôcť Litve. Tá čelí výraznému ekonomickému tlaku zo strany Číny preto, že dovolila Taiwanu otvoriť zastupiteľskú kanceláriu vo Vilniuse. „Fond v sume 200 miliónov dolárov sa použije na investície do litovskej ekonomiky a na pomoc firmám, predovšetkým v oblasti polovodičov, biotechnológií a v iných kľúčových odvetviach,“ povedal v stredu novinárom v litovskom hlavnom meste Eric Chuang, zástupca taiwanskej misie v Litve.

Taiwanskú misiu, fakticky veľvyslanectvo, v Litve otvorili v novembri. Litva plánuje v neskoršej časti tohto roka otvoriť na Taiwane svoje obchodné zastupiteľstvo. To nahnevalo Čínu, ktorá odvolala svojho veľvyslanca z Vilniusu a vykázala litovského veľvyslanca z Pekingu. Litva pre tento spor zatvorila svoju ambasádu v Číne.

Taiwan uviedol, že je pripravený pomôcť Litve nahradiť obchod, keďže litovské tovary nemôžu smerovať do Číny. Litovský prezident Gitanas Nauseda v utorok vyjadril ľútosť nad tým, že otvorenie taiwanskej misie s ním nikto neprebral. Nepovedal však, že s otvorením taiwanskej misie v Litve nesúhlasí.

(sita)

Ďalšie články od admin
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.