Práve teraz – 06.01. 2022 21:20

USA: Kongresmani si pripomenuli výročie útoku na Kapitol minútou ticha.

Obe komory amerického Kongresu si vo štvrtok minútou ticha pripomenuli útok na Kapitol vo Washingtone spred jedného roka. Členovia Snemovne reprezentantov a Senátu sa zišli na osobitných zasadnutiach, ktoré patrili k sérií podujatí pri príležitosti výročia násilia v metropole USA, napísala agentúra DPA.

Stúpenci vtedajšieho republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa vtrhli 6. januára 2021 do sídla Kongresu v snahe zabrániť, aby zákonodarcovia potvrdili víťazstvo demokrata Joea Bidena vo voľbách z novembra 2020. Pri útoku prišlo o život päť ľudí. Trump, ktorý prehru dosiaľ odmieta uznať, predtým prívržencov podnecoval v príhovore, pripomína DPA.

Biden vo štvrtkovom prejave v Kapitole pripísal svojmu predchodcovi v Bielom dome zodpovednosť za útok na zákonodarný zbor. A hoci Trumpovo meno v 25-minútovom vystúpení ani raz nespomenul, išlo o najostrejšie slová, ktoré mu Biden adresoval za posledný rok, keď sa jeho kritike zväčša vyhýbal.

Na zasadnutí Senátu hovorili viacerí jeho členovia o svojich spomienkach na 6. január minulého roka. O osobných dojmoch z vtedajších udalostí rozprávali aj členovia Snemovne reprezentantov. Jej predsedníčka Nancy Pelosiová vyzdvihla ako hrdinov policajtov, ktorí sa postavili do cesty davu. Líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer varoval, že útoky na demokraciu v krajine stále pokračujú.

(tasr)

Ďalšie články od Mária Koterbová
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.