Práve teraz – 07.01. 2022 08:42

Patriarcha Kirill si cení dobré vzťahy s pápežom Františkom. Pravoslávni veriaci na celom svete začali v noci na piatok sláviť Ježišovo narodenie.

Patriarcha moskovský a celej Rusi Kirill v noci na piatok počas slávnostnej vianočnej bohoslužby v Katedrále Krista Spasiteľa v Moskve vyjadril želanie, aby sa zastavili vojny a spory, a to aj na území „historickej Rusi“. Podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy Kirill uviedol, že ruská pravoslávna cirkev nemôže byť ľahostajná ku konfliktom.

V príhovore po skončení vianočnej liturgie patriarcha ďalej povedal, že si váži dobré vzťahy s pápežom Františkom a dúfa v spoločné úsilie, ktoré „bude smerovať okrem iného k dosiahnutiu mieru v regiónoch postihnutých konfliktmi“, informovala agentúra TASS.

Vôbec prvé stretnutie prímasov rímskokatolíckej a ruskej pravoslávnej cirkvi – patriarchu Kirilla a pápeža Františka – sa uskutočnilo vo februári 2016 na letisku v Havane. Bola vtedy podpísaná 30-bodová spoločná deklarácia, pričom jednou z jej hlavných tém bola spoločná pomoc pravoslávnych a katolíkov prenasledovaným kresťanom na Blízkom východe a v severnej Afrike.

Pápež František v decembri 2021 prijal na audiencii vo Vatikáne vedúceho oddelenia pre vonkajšie cirkevné vzťahy Moskovského patriarchátu, metropolitu Ilariona, ktorý po rozhovoroch uviedol, že ďalšie stretnutie Františka s Kirillom sa plánuje na rok 2022.

Pravoslávni veriaci na celom svete začali v noci na piatok sláviť jeden z hlavných cirkevných sviatkov – Ježišovo narodenie. Podľa agentúry Interfax sa vianočné bohoslužby konali v niekoľkých stovkách pravoslávnych kostolov v Moskve a v desaťtisícoch kostolov Moskovského patriarchátu po celom svete – výnimkou boli chrámy v Kazachstane, na ktorého území pre nepokoje platí výnimočný stav.

Ruský prezident Vladimir Putin sa zúčastnil na bohoslužbe v chráme vo farnosti Novo-Ogariovo, kde sa nachádza jeho rezidencia.

Vianočné bohoslužby sa slávili aj v chrámoch koptskej cirkvi v Egypte, ktoré však sprevádzali sprísnené bezpečnostné opatrenia. Hlavná bohoslužba sa konala v Katedrále Narodenia Pána v budúcej novej, ešte nepomenovanej metropole krajiny a odslúžil ju prímas koptskej pravoslávnej cirkvi patriarcha Tawadros II. • Slávnostnú bohoslužbu v priamom prenose vysielala televízia a zúčastnil sa na nej aj egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.

(tasr)

Ďalšie články od Tomáš Pilz
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.