Práve teraz – 07.01. 2022 11:38

Inflácia v eurozóne sa na konci minulého roka rekordne zrýchlila. Spotrebiteľské ceny v decembri 2021 medziročne vzrástli o 5 percent.

Inflácia v eurozóne sa na konci minulého roka nečakane zrýchlila a dostala sa na nové rekordné maximum.

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne sa v decembri 2021 zvýšilo na 5 % zo 4,9 % v novembri, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat vo svojom rýchlom odhade. Analytici v priemere počítali so spomalením inflácie na 4,7 %.

Inflácia bez započítania cien potravín a energií sa zrýchlila na 2,7 % z 2,6 %.

Motorom inflácie boli aj naďalej ceny energií, ktoré medziročne vzrástli o 26 % po +27,5 % v novembri. Ceny potravín, alkoholu a tabaku sa zvýšili o 3,2 % (november: 2,2 %), ceny priemyselných tovarov mimo energií o 2,9 % (2,4 %) a ceny služieb o 2,4 % (2,7 %).

Tempo rastu spotrebiteľských cien sa tak naďalej pohybuje výrazne nad dvojpercentným inflačným cieľom Európskej centrálnej banky.

(tasr)

Ďalšie články od Tomáš Pilz
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.