Práve teraz – 07.01. 2022 16:07

Česká vláda zverejnila programové vyhlásenie. Plánuje stavbu diaľnic, boj proti energetickej kríze či dokončenie dôchodkovej reformy.

Ako informuje spravodajský portál TN.cz, kabinet premiéra Petra Fialu sa plánuje zamerať na 18 oblastí.

Súčasťou vyhlásenia je aj riešenie pandémie ochorenia COVID-19, no nie je medzi základnými dlhodobými prioritami ministerstva zdravotníctva. Tými sú dostupná zdravotná starostlivosť pre všetkých alebo digitalizácia. Ľudia by sa podľa vlády mali naučiť žiť s COVID-19, aby sa preň nemusela obmedzovať zdravotná starostlivosť. Dokument spomína aj Národný inštitút pre zvládanie pandémie (NIZP), ktorý vo štvrtok predstavil minister zdravotníctva Vlastimil Válek a ktorý by mal byť oporou pre ministerstvo zdravotníctva a poskytovať mu nezávislé odporúčania na boj s pandémiou.

Ministerstvo dopravy sa usiluje predovšetkým o výstavbu diaľnic a železnice. Diaľničnú sieť plánuje rozšíriť o 200 kilometrov a chce vystavať 150 kilometrov vysokorýchlostnej železnice. Prioritou je tiež stavba druhej vzletovej a pristávacej dráhy na pražskom letisku alebo revízia zliav na cestovné.

Zahraničnú politiku chce Fialova vláda zamerať na Európsku úniu (EÚ) a Organizáciu Severoatlantickej zmluvy (NATO) a udržiavať vzťahy so susednými štátmi. Ako okrem iného uvádza v dokumente, je pripravená úspešne sa zhostiť predsedníctva Rady EÚ, ktoré čaká Česko v druhej polovici tohto roku.

Ministerstvo priemyslu má ako prioritu boj s energetickou krízou, pričom plánuje premeniť celé odvetvie. Pred rokom 2033 by Česko mohlo zvládnuť prestať využívať uhlie. Do konca tohto roku by mali v krajine predstaviť nový energetický zákon. Vláda tiež podporí výstavbu nového jadrového bloku v elektrárni Dukovany.

Ministerstvo financií sa zaviazalo pravidelne valorizovať daňové úľavy na poplatníka, vytvoriť pravidlo daňovej brzdy, ktoré určí strop zvyšovania daní, alebo znížiť odvody sociálneho poistenia.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí chce pravidelne navyšovať minimálnu mzdu a dokončiť dôchodkovú reformu, ktorej návrh by mal byť hotový do konca roka 2023. Okrem iného počíta s vytvorením nultého piliera, ktorý zaistí základný dôchodok.

Vláda chce tiež modernizovať ministerstvo vnútra a ďalšie inštitúcie, avizovala vznik pozície poradcu pre národnú bezpečnosť. Zaviazala sa aj k zavedeniu korešpondenčnej voľby pre Čechov v zahraničí.

Plánuje tiež navyšovať výdaje na obranu k úrovni dvoch percent z HDP, čo chce uzákoniť ako minimum, zjednodušiť vysielanie vojakov do zahraničia, aktualizovať strategické dokumenty alebo predložiť legislatívny návrh systému dlhodobo stabilného a efektívneho financovania armády a jej modernizácie prostredníctvom obranného fondu.

V rámci školstva ráta so zmenami v prijímacích, maturitných a záverečných skúškach, ale aj vzdelávacích programoch. Platy pedagógov chce kabinet udržať na úrovni 130 percent priemernej hrubej mesačnej mzdy.

Fialov kabinet chce tiež, aby do dvoch rokov vznikol zákon o podpore bývania a plánuje upraviť stavebný zákon. Do konca roka sa tiež chystá predložiť návrh na ústavnú ochranu vody. Plánuje aj novú politiku ochrany klímy a bude sa zaoberať napríklad aj opatrením, ktoré by obmedzilo nelegálne zabíjanie živočíchov vrátane obchodu s nimi.

(sita)

 

Ďalšie články od admin
Ďalšie články