Práve teraz – 07.01. 2022 17:06

Ministri zahraničných vecí NATO mimoriadne rokovali o Rusku i Ukrajine. Medzi európskymi spojencami stále existujú kľúčové rozdiely v názoroch.

Ministri zahraničných vecí členských krajín NATO hovorili v piatok o spolupráci v otázkach zhromažďovania ruských vojakov v okolí hranice s Ukrajinou a bezpečnostných požiadaviek Moskvy.

Ministri sa na mimoriadne rokovanie pripojili prostredníctvom videokonferencie. Zasadnutiu predsedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Diplomati členských krajín NATO v piatok uviedli, že medzi európskymi spojencami stále existujú kľúčové rozdiely v tom, aký postoj by mala Aliancia zaujať na rokovaniach medzi NATO a Ruskom, ktoré sú na pláne v stredu 12. januára. Ide o prvé takéto stretnutie od júla 2019, pripomína agentúra AFP.

Podľa niektorých členských krajín sa má pozornosť aj naďalej zameriavať na to, aby sa Rusko stiahlo z Ukrajiny. Požiadavky Moskvy by podľa týchto krajín mali byť odmietnuté.

Ďalšie členské krajiny uvádzajú, že toto stretnutie by mohlo naštartovať proces rokovaní.

”Rusko ponúka dialóg a my sa toho nesmieme obávať, aj napriek tomu, že návrhy Ruska pre nás nie sú vždy prijateľné,“ povedal vo štvrtok zdroj z prostredia francúzskej vlády. O niektorých bodoch je podľa predstaviteľa s Ruskom možné viesť rozhovory – napríklad v oblasti bezpečnosti a stability.

V pondelok 10. januára sa majú v Ženeve uskutočniť rokovania medzi administratívou prezidenta USA Joea Bidena a Kremľom.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok povedala, že do americko-ruských rokovaní o riešení krízy okolo Ukrajiny sa musí zapojiť aj Európska únia.

Rusko v decembri minulého roka Spojeným štátom a ich spojencom predložilo návrhy dvoch dohôd. Žiada v nich, aby sa Ukrajina v budúcnosti nestala členskou krajinou Severoatlantickej aliancie, a takisto stiahnutie vojakov NATO z blízkosti ruských hraníc.

Západ tieto požiadavky odmieta a Moskve v prípade útoku na Ukrajinu pohrozil prísnymi sankciami.

(tasr)

Ďalšie články od admin
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.