Práve teraz – 08.01. 2022 12:07

Sever Pakistanu zasiahla snežná fujavica. O život prišlo 16 ľudí a zasahuje aj armáda. Najmenej 16 ľudí zahynulo v severnom Pakistane v snežnej fujavici, v dôsledku ktorej zostali uväznení vo svojich autách, keď sa spolu s tisícmi ďalších turistov tlačili na cestách vedúcich do výletného mesta Marí, ležiaceho na úbočí rovnomenného kopca. Píše o tom agentúra AFP s odvolaním sa na sobotné oznámenie pakistanského ministra vnútra Šajcha Rašída Ahmada.

Na pomoc ľuďom zasiahnutým výčinmi počasia musela prísť aj zmobilizovaná armáda, ktorá zároveň začala čistiť cestné komunikácie od napadaného a naviateho snehu. Minister vo svojom videoposolstve spresnil, že v autách zostalo uväznených najmenej 16–19 ľudí.

Malebné mesto Marí navštívilo v uplynulých niekoľkých dňoch obrovské množstvo turistov – odhaduje sa, že tam za ten čas prišlo až 100-tisíc osobných automobilov – zvedavých na nezvyčajne silné sneženie, ktoré aktuálne zasiahlo túto časť pakistanského severu. Polícia priebežne upozorňuje na dopravné zápchy na všetkých cestách vedúcich do tohto mesta i z neho.

Marí leží zhruba 70 kilometrov severovýchodne od pakistanskej metropoly Islamabad, ktorej obyvatelia doň chodia s obľubou na krátke výlety. Vedenie pakistanskej provincie Pandžáb vyhlásilo okolitú horskú oblasť za nebezpečnú a vyzvalo občanov, aby ju momentálne dočasne nenavštevovali.

(tasr, min)

Ďalšie články od Martin Minka
O čom je spor medzi Albánskom a Iránom? Môže za to skupina Ľudových mudžahedínov

O čom je spor medzi Albánskom a Iránom? Môže za to skupina Ľudových mudžahedínov

Tento mesiac vyvrcholil dlhoročný spor medzi Albánskom a Iránom. "Počítačové systémy štátnej polície zasiahol 9. septembra kybernetický útok. Podľa prvotných informácií ho spáchali tí istí aktéri, ktorí v júli zaútočili na systémy verejných a vládnych služieb v krajine," uviedlo albánske ministerstvo vnútra vo vyhlásení deň po čerstvom útoku.
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.