Práve teraz – 08.01. 2022 13:16

Miriam Lexmann a Ivan Štefanec. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Štefanec: Žilinka hazarduje s dôveryhodnosťou Slovenska. Osem slovenských europoslancov vyzýva generálneho prokurátora, aby necestoval na oslavy do Ruska.

Osem slovenských poslancov Európskeho parlamentu (EP) v spoločnej výzve požiadalo generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, aby nešiel na oslavy výročia ruskej generálnej prokuratúry – a neoslavoval tak „nedemokratické praktiky a porušovanie ľudských práv“ v tejto krajine.

Agentúru TASR o tom informoval Ivan Štefanec (KDH), vedúci slovenskej delegácie Európskej ľudovej strany (EPP) v EP, ktorý spoločnú výzvu inicioval.

Štefanec pripomenul, že Maroš Žilinka zvažuje pozvanie Igora Krasnova do Ruska na oslavy výročia tamojšej generálnej prokuratúry. Spresnil, že Krasnov je na sankčnom zozname EÚ, kam sa dostal po uväznení ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorému EP udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.

„Pre Slovensko i Európsku úniu je kľúčovou podpora demokratických režimov vo svete. Musíme ukázať jasný postoj a hodnoty, ktoré zastávame. Mnohé generácie občanov Slovenska sa obetovali za dodržiavanie ľudských práv a tieto hodnoty musíme chrániť, a nie znevažovať. Je škandalózne, že slovenský generálny prokurátor zvažuje pozvanie Igora Krasnova a hazarduje tak s dôveryhodnosťou Slovenska,“ uviedol Štefanec pre TASR.

Osem poslancov z piatich slovenských politických strán a troch politických frakcíí europarlamentu uviedlo, že odsudzujú zámer generálneho prokurátora SR vycestovať do Ruska na oslavy výročia tamojšej generálnej prokuratúry.

„Je škandalózne, že slovenský generálny prokurátor sa chce druhýkrát v krátkom čase stretnúť s Igorom Krasnovom, ruským generálnym prokurátorom, ktorý je na európskom sankčnom zozname za závažné porušovanie ľudských práv vrátane svojvoľného zatýkania a zadržiavania, ako aj rozsiahleho a systematického potláčania slobody pokojného zhromažďovania a združovania a slobody presvedčenia a prejavu v Rusku,“ uvádza sa v spoločnej výzve europoskancov.

Signatári výzvy upozornili, že akceptácia pozvania od človeka, ktorý je zodpovedný aj za väznenie Navaľného, je znevážením rozhodnutia europarlamentu udeliť Sacharovovu cenu za slobodu myslenia práve Alexejovi Navaľnému. Pripomenuli tiež, že ruská generálna prokuratúra je súčasťou nedemokratického režimu s hanebnou históriou stalinských procesov a zodpovednosťou za vykonštruované obvinenia a smrť mnohých ľudí, okrem iného aj Sergeja Magnitského.

„Len pred pár dňami ruský najvyšší súd na základe žaloby prokuratúry zlikvidoval medzinárodnú mimovládnu organizáciu Memorial, ktorá dokumentovala a odhaľovala zločiny komunizmu a stalinizmu páchané v bývalom Sovietskom zväze,“ upozornili poslanci. Podľa ich stanoviska akékoľvek oslavovanie ruskej generálnej prokuratúry vrcholným predstaviteľom slovenskej generálnej prokuratúry je hazardom s dôveryhodnosťou Slovenska, a preto Žilinku vyzvali, aby sa nezúčastnil na oslavách nedemokratických praktík a porušovania.

Pod spoločnú výzvu sa podpísali Ivan Štefanec, Miriam Lexmann (KDH), Vladimír Bilčík (Spolu) a Peter Pollák (OĽaNO) z frakcie EPP, Eugen Jurzyca (SaS) zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), ako aj Martin Hojsík, Michal Šimečka a Michal Wiezik, všetci traja z PS a liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE).

Na snímke Miriam Lexmann a Ivan Štefanec. Foto: TASR/Jaroslav Novák

(tasr)

Ďalšie články od Igor Matloň
Ďalšie články