Práve teraz – 08.01. 2022 17:17

Ozbrojenci na severozápade Nigérie zabili v uplynulom týždni počas viacerých útokov najmenej 140 ľudí, uviedli pre agentúru AFP miestni obyvatelia. Nigérijské úrady a bezpečnostné zložky sa však k situácii bezprostredne nevyjadrili.

„Celkovo sme pochovali 143 ľudí, ktorých banditi zabili pri útokoch,“ uviedol pre AFP Balarabe Alhaji, predstaviteľ jednej zo zasiahnutých dedín v štáte Zamfara. Stovky ozbrojencov na motocykloch zaútočili v stredu a štvrtok na celkovo desať zamfarských dedín, povedali pre AFP miestni obyvatelia s tým, že banditi vraždili ľudí a plienili a zapaľovali budovy.

„V desiatich dedinách bolo pochovaných viac ako 140 ľudí a stále pátrame po ďalších telách, pretože veľa ľudí je nezvestných,“ priblížil Babandi Hamidu, obyvateľ dediny Kurfa Danya. Idi Musa z inej zasiahnutej dediny zase napočítal dovedna približne 150 obetí.

Ozbrojenci, ktorých miestni volajú banditi, už roky páchajú násilie na obyvateľoch severozápadnej a strednej Nigérie, približuje AFP s tým, že frekvencia útokov sa poslednom čase zvyšuje. Nigérijská vláda v stredu oficiálne označila banditov za teroristov. Tieto gangy zlodejov dobytka a únoscov ľudí prepadávajú dediny a zabíjajú a vypaľujú domy po ich vydrancovaní. Gangy čoraz častejšie unášajú školákov či študentov, aby od rodičov a úradov vymohli výkupné.

(tasr, min)

Ďalšie články od Martin Minka
O čom je spor medzi Albánskom a Iránom? Môže za to skupina Ľudových mudžahedínov

O čom je spor medzi Albánskom a Iránom? Môže za to skupina Ľudových mudžahedínov

Tento mesiac vyvrcholil dlhoročný spor medzi Albánskom a Iránom. "Počítačové systémy štátnej polície zasiahol 9. septembra kybernetický útok. Podľa prvotných informácií ho spáchali tí istí aktéri, ktorí v júli zaútočili na systémy verejných a vládnych služieb v krajine," uviedlo albánske ministerstvo vnútra vo vyhlásení deň po čerstvom útoku.
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.