Práve teraz – 09.01. 2022 00:20

Prezident Nigérie odsúdil útoky gangov na motocykloch na severozápade krajiny.

Nigérijský prezident Muhammadu Buhari odsúdil v sobotu „masových vrahov“, ktorí v uplynulom týždni zabili podľa svedkov viac ako 140 civilistov.

Stovky ozbrojencov, ktorých miestni volajú banditi, na motocykloch zaútočili v stredu a štvrtok na celkovo desať zamfarských dedín, povedali pre AFP miestni obyvatelia.

„Tieto najnovšie útoky banditov na nevinných ľudí sú aktom zúfalstva masových vrahov,“ uviedol Buhari vo vyhlásení. Nigéríjska polícia ani armáda sa však k incidentu doteraz nevyjadrili.

Potýčky medzi pastiermi a roľníkmi o prístup k poľnohospodárskej pôde už roky sužujú severozápad a stred Nigérie, približuje AFP. Niektoré skupiny však prerástli do zločineckých gangov, ktoré teraz terorizujú miestnych obyvateľov.

„Dovoľte mi, aby som tieto obliehané komunity a ďalších Nigérijčanov uistil, že táto vláda ich nenechá napospas osudu, pretože sme viac ako kedykoľvek predtým odhodlaní zbaviť sa týchto zločincov,“ uviedol v sobotu Buhari.

Nigérijská vláda v stredu oficiálne označila banditov za teroristov, čo jej umožňuje tvrdšie zakročiť proti ozbrojencom, ich informátorom aj stúpencom.

„Celkovo sme pochovali 143 ľudí, ktorých banditi zabili pri útokoch,“ uviedol pre AFP Balarabe Alhaji, predstaviteľ jednej zo zasiahnutých dedín v štáte Zamfara.

Tieto gangy zlodejov dobytka a únoscov ľudí prepadávajú dediny a zabíjajú a vypaľujú domy po ich vydrancovaní. Gangy čoraz častejšie unášajú školákov či študentov, aby od rodičov a úradov žiadali výkupné.

(tasr)

Ďalšie články od Igor Matloň
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.