Práve teraz – 09.01. 2022 21:53

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov absolvoval v nedeľu v Ženeve schôdzku s námestníčkou ministra zahraničných vecí USA Wendy Shermanovou. Stretnutie, ktoré predchádzalo pondelkovým bilaterálnym rokovaniam o bezpečnostných zárukách, označil Riabkov za „zložité, no vecné“. Informovala o tom agentúra Interfax. „Rozhovor bol ťažký, nemôže byť jednoduchý. V princípe (bol) vecný,“  povedal Riabkov novinárom v Ženeve. Spresnil, že delegácie sa „pohrúžili do záležitosti“ súvisiacich s pondelkovou schôdzkou, takže „zajtra (s tým už) nebudeme strácať čas“.

Na otázku, či v súvislosti s nadchádzajúcimi rozhovormi pociťuje optimizmus, Riabkov povedal: „Nikdy nestrácam optimizmus, vždy sa riadim optimizmom.“ Stretnutie podľa Interfaxu trvalo niečo vyše dvoch hodín. Nedeľné rokovanie v Ženeve bolo prípravnou časťou rokovaní o strategickej stabilite, ktorých hlavná časť sa uskutoční v pondelok. Potom sa 12. januára v Bruseli uskutoční zasadnutie Rady Rusko-NATO a následne – na platforme Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe – konzultácie vo Viedni.

Moskva koncom roku 2021 – 17. decembra – zverejnila návrhy dohôd s USA a dohôd s členskými štátmi NATO, ktoré okrem iného obsahujú ustanovenia o vzájomných bezpečnostných zárukách v Európe, nerozmiestňovaní rakiet stredného a kratšieho doletu vo vzájomnom dosahu a odmietnutie ďalšieho rozširovania Severoatlantickej aliancie, a to aj o bývalé republiky ZSSR.

Tieto dokumenty ruskej strany boli odovzdané Washingtonu a jeho spojencom. Ruský prezident Vladimir Putin už dávnejšie zdôraznil, že ďalšie rozširovanie NATO na východ a rozmiestnenie útočných zbraní na ukrajinskom území a v krajinách susediacich s Ruskom sú pre Moskvu neprijateľné.

(tasr)

Ďalšie články od Juraj Orolín
Ďalšie články
Heger: Pokiaľ EÚ Slovensku s energiami nepomôže, zoštátni elektrinu

Heger: Pokiaľ EÚ Slovensku s energiami nepomôže, zoštátni elektrinu

Opatrenia na riešenie vysokých cien energií prijaté na úrovni ministrov krajín EÚ zodpovedných za energetiku Slovensku nepomôžu, a preto sme boli proti ich prijatiu. Pokiaľ EÚ Slovensku nepomôže uvoľnením nevyužitých eurofondov na dotovanie cien energií, prípadne sa ostatné štáty so Slovenskom dobrovoľne nepodelia s mimoriadnym zdanením energií, štát znárodní vyrobenú elektrinu. V piatok to na brífingu povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO).