Práve teraz – 10.01. 2022 11:25

V Ženeve sa začali kľúčové rokovania Spojených štátov a Ruska o Ukrajine. Následne sa v stredu v Bruseli uskutoční zasadnutie Rady Rusko-NATO.


Poprední americkí a ruskí diplomati začali v pondelok ráno vo švajčiarskej Ženeve kľúčové rokovania o rastúcom napätí v súvislosti s Ukrajinou, informovala agentúra AFP.

Námestníčka ministra zahraničných vecí USA Wendy Shermanová sa s námestníkom ruského ministra zahraničných vecí Sergejom Riabkovom stretla na americkom veľvyslanectve v Ženeve o 8.55 h SEČ, uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí USA.

Krátko predtým dorazila na miesto stretnutia kolóna čiernych vozidiel s ruskými diplomatickými poznávacími značkami.

Shermanová a Riabkov sa neformálne stretli už v nedeľu večer. Schôdzka amerických a ruských predstaviteľov v Ženeve bola prípravnou časťou bilaterálnych rokovaní v rámci tzv. strategického dialógu medzi Washingtonom a Moskvou, ktorých hlavná časť sa koná v pondelok.

Následne sa 12. januára v Bruseli uskutoční zasadnutie Rady Rusko-NATO a zasadnutie Stálej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo Viedni 13. januára.

Riabkov označil nedeľňajšiu schôdzku, ktorá trvala asi dve hodiny, za „zložitú, no vecnú“. Podľa ruských médií zdôraznil, že Moskva nebude robiť žiadne ústupky pod tlakom Washingtonu, pričom americkú stranu upozornil, aby si „nerobila ilúzie“, že by sa toto diplomatické úsilie nemohlo skončiť už po jedinom rokovaní, píše agentúra Reuters.

USA na rokovaniach v priebehu nasledujúceho týždňa neočakávajú prelom, uviedol v nedeľu šéf americkej diplomacie Antony Blinken pre televíziu CNN s tým, že pokrok bude závisieť od deeskalácie situácie zo strany Ruska.

Spojené štáty a ich spojenci v reakcii na požiadavky Ruska na bezpečnostné záruky prejavili cez víkend ochotu diskutovať o vzájomnom obmedzení vojenských cvičení a umiestňovania rakiet v regióne v blízkosti Ruska.

Riabkov v nedeľu podľa agentúry TASS predostrel tri požiadavky Ruska: žiadne ďalšie rozširovanie NATO, žiadne rakety pri ruských hraniciach a žiadne vojenské cvičenia, spravodajské operácie ani infraštruktúra NATO mimo hraníc Aliancie z roku 1997, uvádza agentúra AP.

Foto: TASR/AP

(tasr)

Ďalšie články od admin
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.