Práve teraz – 11.01. 2022 06:39

Západné pobrežie Cypru zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,6. Bezprostredne po ňom neboli hlásené žiadne škody ani obete.

Zemetrasenie s magnitúdou 6,6 zasiahlo v utorok ráno západné pobrežie Cypru. Podľa agentúry AFP to oznámila americká geologická služba USGS.

Ako spresnila USGS, išlo o relatívne plytké zemetrasenie s hypocentrom v hĺbke zhruba 19 kilometrov, približne 48 kilometrov severozápadne od prístavného mesta Polis ležiaceho v západnej časti tejto stredomorskej ostrovnej krajiny. Zemetrasenie zaznamenali o 02.07 h SEČ.

Bezprostredne po zemetrasení neboli hlásené žiadne škody ani obete

Podľa USGS bolo otrasy cítiť na celom ostrove vrátane metropoly Nikózia vzdialenej od epicentra zhruba 130 kilometrov. Otrasy však hlásili aj v Turecku, Izraeli či Libanone, píše AFP.

Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC) zasa uviedlo, že zemetrasenie malo magnitúdu 6,5 a hypocentrum malo v hĺbke 51 kilometrov.

Cyprus sa nachádza v zóne náchylnej na zemetrasenia, otrasy s takouto magnitúdou sú tam však zriedkavé.

Najväčším zemetrasením v posledných desaťročiach bolo to z roku 1996, ktoré malo magnitúdu 6,8 a zasiahlo oblasť pri západnom pobreží Cypru. V meste Pafos vtedy zahynuli dvaja ľudia.

(tasr)

Ďalšie články od Tomáš Dugovič
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.