Práve teraz – 11.01. 2022 08:50

Bulharsko naďalej blokuje rokovania Severného Macedónska o vstupe do Európskej únie. Žiada úplnú rovnosť macedónskych Bulharov s ostatnými občanmi.

Bulharsko naďalej pevne trvá na svojom vete prístupových rokovaní Severného Macedónska o vstupe do Európskej únie. Sofia výmenou za zrušenie veta od Skopje žiada, aby dodržiavalo body vzájomnej zmluvy. Vyplynulo to z pondelkových konzultácií bulharskej Bezpečnostnej rady pod vedením prezidenta Rumena Radeva. Informovala o tom agentúra DPA.

Radev novinárom povedal, že Bulharsko od Severného Macedónska žiada „úplnú rovnosť macedónskych Bulharov s ostatnými občanmi“ žijúcimi v Severnom Macedónsku.

„Štyri roky po podpise zmluvy z roku 2017 (Severné Macedónsko) neurobilo to, čo bolo potrebné na realizáciu dohody. Skopje ani neposkytlo žiadnu záruku na plnenie záväzkov vyplývajúcich z dokumentu,“ povedal Radev.

Bulharsko blokuje začiatok prístupových rokovaní so Severným Macedónskom od konca roka 2020. Sofia obviňuje Severné Macedónsko z „falšovania bulharskej histórie a kultúry“ a z používania „nenávistného jazyka voči Bulharsku“.

O nadviazanie politického dialógu sa bude podľa DPA snažiť nový bulharský premiér Kiril Petkov, ktorý plánuje 18. januára navštíviť Severné Macedónsko.

(tasr)

Ďalšie články od admin
Ďalšie články