Práve teraz – 12.01. 2022 08:46

Vo vysokých polohách Západných a Vysokých Tatier pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo. Informuje o tom Horská záchranná služba.

V Západných a Vysokých Tatrách pretrváva vo vysokých polohách mierne lavínové nebezpečenstvo (2. stupeň). V Nízkych Tatrách, Veľkej a Malej Fatre a v nízkych polohách pretrváva malé (1. stupeň) lavínové nebezpečenstvo. Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej webovej stránke.

Oteplenie predchádzajúcich dní spôsobilo masívny úbytok snehovej pokrývky, ktorá následne ochladením zamrzla. Súvislá snehová pokrývka sa udržala v stredných a vysokých polohách. Lavínovým problémom je vetrom previaty sneh, a to hlavne na S, SV a V orientáciách najvyšších polôh (nad 1 800 m), kde ho silný vietor posledných dní previeval. To je možné v úzkych strmých žľaboch uvolniť lavínu hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení. Na severných orientáciách vyšších polôh a vo vnútri snehovej pokrývky vyskytuje nestabilná vrstva hranatozrnného snehu. Tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá.

Počasie v našich pohoriach ovplyvňuje zrážkovo nevýrazný teplý front. Teploty sa pohybujú od -18 stupňov Celzia v najvyšších polohách (2600 m) do -10 stupňov na podhorí. Fúka severovýchodný vietor s rýchlosťou 8 až 12 metrov za sekundu, v nárazoch na najvyšších polohách do 15 metrov za sekundu . Vďaka ochladeniu je povrch snehovej pokrývky v nízkych a stredných polohách tvrdý. Vplyvom silného vetra je nový sneh zo stredných polôh sfúkaný až do lesa alebo kosodreviny. V najvyšších polohách (nad 1 800 m), silný vietor posledných dní uložil snehové zrážky na záveterné strany pohorí (S, SV, V). Vytvoril tak vankúše a dosky rôznej tvrdosti, ktoré ležia na zľadovatelom podklade bez vzájomného previazania a na hrebeňoch sú vytvorené preveje.

(sita)

Ďalšie články od admin
Ďalšie články
Heger: Pokiaľ EÚ Slovensku s energiami nepomôže, zoštátni elektrinu

Heger: Pokiaľ EÚ Slovensku s energiami nepomôže, zoštátni elektrinu

Opatrenia na riešenie vysokých cien energií prijaté na úrovni ministrov krajín EÚ zodpovedných za energetiku Slovensku nepomôžu, a preto sme boli proti ich prijatiu. Pokiaľ EÚ Slovensku nepomôže uvoľnením nevyužitých eurofondov na dotovanie cien energií, prípadne sa ostatné štáty so Slovenskom dobrovoľne nepodelia s mimoriadnym zdanením energií, štát znárodní vyrobenú elektrinu. V piatok to na brífingu povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO).