Práve teraz – 12.01. 2022 10:29

Česko bude hľadať partnerov aj mimo V4. V spore EÚ o právny štát s Poľskom a Maďarskom by nemalo ustúpiť zo zásadných princípov, povedal minister pre európske záležitosti Mikuláš Bek, informuje portál ČTK České noviny.

Podľa ministra sa vláda chystá v roku českého predsedníctva Európskej únie budovať vzťahy s krajinami mimo V4, na rozdiel od predchádzajúceho kabinetu, viac ako doteraz.

Medzi nových partnerov by malo podľa Beka patriť napríklad Francúzsko, ktoré vedie EÚ v súčasnosti. Myslím, že táto orientácia je zrozumiteľná v momente, kedy diskutujeme o energetickom mixe“, povedal minister s odkazom na podporu investícii do jadra, za ktorú Francúzsko i Česko silno lobovali.

Česko musí byť podľa neho tiež pripravené zohrať úlohu sprostredkovateľa v spore o právny štát, ktorý vedú inštitúcie Únie s Poľskom a Maďarskom, pričom by nemalo ustúpiť zo zásadných princípov.

„Pokiaľ si dobre spomínam na postoje z opozičných čias, tak z niektorých princípov nemôžeme poľaviť“, povedal Bek. Mnohí súčasní členovia vlády ešte v minulosti kritizovali postoj vlády Andreja Babiš ako príliš ústretový k problémom s právnym štátom v Poľsku a Maďarsku.

Minister Bek pripomenul napríklad hlasovanie Senátu, ktorý privítal prijatie pravidiel podmieňujúcich čerpanie z únijného rozpočtu dodržiavaním princípov právneho štátu. Vláda ako celok sa však zatiaľ k tejto téme jasne nepostavila a podľa Beka ju čaká veľká debata, píšu České noviny.

(fan)

 

 

 

Ďalšie články od admin
Ďalšie články