Práve teraz – 12.01. 2022 11:40

Spojené štáty vyzvali na vyšetrenie zakázaných osláv Republiky srbskej. Deň štátnosti, ktorý oslavovali 9. januára, ústavný súd v Sarajeve zakázal.

Spojené štáty vyzvali Bosnu a Hercegovinu, aby vyšetrila správy o velebení vojnových zločincov počas zakázaných osláv Dňa Republiky srbskej (RS) a incidentov zameraných na navrátilcov do miest, z ktorých boli počas občianskej vojny vyhnaní nesrbskí obyvatelia. Správu v stredu priniesla agentúra HINA.

„Vyzývame kompetentné orgány, aby tieto incidenty bezodkladne vyšetrili a aby boli ich aktéri braní na zodpovednosť,“ uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia v utorňajšom vyhlásení.

Hovorca ďalej uviedol, že „Spojené štáty sú hlboko znepokojené správami o nenávistných prejavoch, oslavovaní vojnových zločincov a provokatívnych incidentoch zameraných na navrátilcov v entite Republike srbskej počas víkendu“.

Úrady Republiky srbskej zorganizovali 9. januára v meste Banja Luka prehliadku pri príležitosti osláv Dňa štátnosti, ktoré ústavný súd v Sarajeve zakázal. Politický líder bosnianskych Srbov Milorad Dodik pri tejto príležitosti povedal, že Republika srbská je štát.

Európska únia v pondelok ostro odsúdila negatívnu a poburujúcu rétoriku, ktorú používajú lídri RS, a dala jasne najavo, že je pripravená uvaliť sankcie. Tie voči Dodikovi minulý mesiac zaviedli USA.

Súčasný štatút Bosny určila Spojenými štátmi sprostredkovaná Daytonská mierová dohoda z roku 1995. Dohodou sa skončila občianska vojna sprevádzajúca rozpad Juhoslávie a Bosna sa rozdelila na dve entity – srbskú a moslimsko-chorvátsku –, ktoré združuje centrálna vláda.

Podľa agentúry AP Bosna prechádza jednou z najvážnejších politických kríz od konca občianskej vojny v 90. rokoch. S tichou podporou Ruska a Srbska sa totiž bosnianski Srbi vyhrážajú vytvorením vlastnej armády, súdnictva a daňových úradov, čo vyvoláva obavy z ďalšieho konfliktu a rozpadu tejto balkánskej krajiny.

(tasr)

Ďalšie články od admin
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.