Práve teraz – 12.01. 2022 13:18

Vlna nákaz variantom omikron v USA a Británii smeruje k rýchlemu poklesu. Omikron už totiž nemá koho v týchto krajinách infikovať.

Vedci pozorujú signály, že alarmujúca vlna nákaz variantom koronavírusu omikron pravdepodobne už kulminovala vo Veľkej Británii a je tesne pred kulmináciou v USA. Počet prípadov by tak mal začať dramaticky klesať. Omikron je totiž tak veľmi nákazlivý, že mesiac a pol po tom, ako ho v Juhoafrickej republike identifikovali, už nemá koho v USA a Británii infikovať.

„Pôjde to dole tak rýchlo, ako rýchlo to išlo nahor,“ povedal Ali Mokdad, profesor Washingtonskej univerzity v Seattli. Podľa modelu, ktorý vypracovala táto univerzita, počet denne hlásených nákaz v USA bude kulminovať 19. januára na úrovni 1,2 milióna infekcií a potom prudko klesne „jednoducho preto, že každý, kto sa mohol nakaziť, bude nakazený“, uviedol Mokdad. Komplexné výpočty univerzity, ktoré berú do úvahy skutočné počty nákaz zahŕňajúce aj tých, ktorí sa netestovali, naznačujú, že vlna omikronu v skutočnosti už kulminovala 6. januára, keď sa za 24 hodín infikovalo 6 miliónov obyvateľov USA.

Vo Veľkej Británii podľa vládnych údajov počet nových ochorení COVID-19 klesol minulý týždeň na zhruba 140-tisíc denne po tom, ako v úvode tohto mesiaca stúpol na viac ako 200-tisíc denne. Profesor britskej Open University Kevin McConway uviedol, že počet ochorení COVID-19 síce stále stúpa napríklad v juhozápadnom Anglicku a regióne West Midlands, ale vlna pandémie už pravdepodobne kulminovala v Londýne.

(sita)

 

Ďalšie články od admin
Ďalšie články
O čom je spor medzi Albánskom a Iránom? Môže za to skupina Ľudových mudžahedínov

O čom je spor medzi Albánskom a Iránom? Môže za to skupina Ľudových mudžahedínov

Tento mesiac vyvrcholil dlhoročný spor medzi Albánskom a Iránom. "Počítačové systémy štátnej polície zasiahol 9. septembra kybernetický útok. Podľa prvotných informácií ho spáchali tí istí aktéri, ktorí v júli zaútočili na systémy verejných a vládnych služieb v krajine," uviedlo albánske ministerstvo vnútra vo vyhlásení deň po čerstvom útoku.