Práve teraz – 14.01. 2022 09:37

Turkménsky líder nariadil väčšiu kontrolu nad už aj tak obmedzeným internetom. Doteraz vraj jeho monitorovanie nebolo vykonávané správne.

Turkménsky prezident Gurbanguly Berdymuchamedov nariadil vláde, aby sprísnila kontrolu internetu v krajine, kde je už teraz považovaný za jeden z najpomalších na svete a ceny za tieto služby patria k najvyšším.

Na stredajšom rozšírenom zasadnutí Bezpečnostnej rady štátu Berdymuchamedov vyzval príslušné ministerstvo, aby analyzovalo súčasnú vojensko-politickú situáciu, bezpečnostnú situáciu v regióne Strednej Ázie a posúdilo jej vplyv na Turkménsko, uviedla v piatok rozhlasová stanica RFE/RL.

Prezident na zasadnutí kritizoval, že „monitorovanie  internetu nebolo vykonávané správne“. Informoval, že nariadil ministerstvu národnej bezpečnosti, aby identifikovalo zdroje, ktorých činnosť nie je v súlade s ústavným poriadkom alebo ktoré „propagujú terorizmus, extrémizmus, nacionalizmus a iné nezákonné aktivity“.

RFE/RL pripomenula, že hlavné sociálne siete – vrátane Facebooku, Twitteru a YouTube – a nezávislé spravodajské kanály sú v Turkménsku zablokované už roky. Vláda v posledných rokoch viedla „vojnu“ aj proti VPN.

Turkménsko je jednou z najmenej slobodných krajín na svete a Berdymuchamedov sa teší vodcovskému kultu, ktorý sa často prirovnáva k Severnej Kórei.

AFP informovala, že Berdymuchamedovov syn Serdar (40) sa rýchlo dostal do čela vlády a teraz má na starosti veľkú časť ekonomiky, čo vyvoláva špekulácie, že „zdedí“ aj úrad prezidenta.

(tasr)

Ďalšie články od admin
Ďalšie články