Práve teraz – 15.01. 2022 16:28

Hlas-SD kritizuje premiérove vyjadrenia k zmene ústavy v súvislosti s referendom.

Mimoparlamentný Hlas-SD označil vyjadrenia predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO) v súvislosti so zmenou Ústavy SR pre referendum za arogantné a popierajúce princípy demokracie. Strana tvrdí, že popierať základné právo ľuďom delegovať a odoberať moc, môže len politik, ktorý nedozrel na post predsedu vlády. Stanovisko strany TASR poskytla hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková.

„Heger svojimi vyjadreniami o vnímaní referenda ako o príležitosti pre populistov zámerne klamal, pretože musí vedieť, že úspešné referendum si vyžaduje súhlas nadpolovičnej väčšiny z celkového počtu registrovaných voličov. A také referendum bolo úspešné len raz. Heger ukázal, že táto moc sa bojí slobodnej vôle ľudí a za každú cenu robí všetko, aby prežila vo svojich kreslách do konca volebného obdobia,“ uviedla strana s tým, že je pripravená urobiť všetky kroky potrebné na prinavrátenie moci do rúk ľudu. „Aj za cenu, že sa uskutoční nový zber podpisov pod petičnú akciu,“ dodala.

Premiér v sobotu v diskusnej relácii RTVS upozornil na riziká pri doplnení Ústavy SR o možnosť skrátiť volebné obdobie Národnej rady SR aj referendom. Obáva sa častého opakovania volieb a zneužívania tejto možnosti populistami.

(tasr)

Ďalšie články od Mária Koterbová
Ďalšie články
Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Ničivé ruské rakety Sarmat vyrábajú aj stroje českých podnikov. Firmy ich vraj dodali ešte pred anexiou Krymu

Sibírska továreň v meste Krasnojarsk vyrába podľa Kremľa rakety schopné zasiahnuť akýkoľvek cieľ na Zemi. Tieto medzikontinentálne rakety schopné niesť jadrové hlavice majú názov Sarmat. Produkcia v továrni sa uskutočňuje aj za pomoci českých strojov. Výrobca tvrdí, že ich závodu, ktorého ešte v lete oficiálne uvádzal ako partnera, doviezol ešte pred rokom 2014, teda pred anexiou Krymu.