Práve teraz – 15.01. 2022 16:52

Na satelitnej snímke erupcia podmorského vulkánu na tichomorskom ostrovnom štáte Tonga v sobotu 15. januára 2022. Foto: TASR/AP

Pri tichomorskom štáte Tonga vybuchla podmorská sopka. Informácie o obetiach zatiaľ nie sú známe.

Tichomorským štátom Tonga v sobou otriasol silný výbuch podmorskej sopky, ktorý vylial na pobrežie veľké vlny a obyvateľov prinútil hľadať útočisko vo vyššie položených častiach ostrova. Správy o prípadných obetiach a rozsahu škôd zatiaľ nie sú známe, keďže komunikácia s malým ostrovným štátom zostáva problematická. Vo videách zverejnených na sociálnych sieťach vidieť veľké vlny, ktoré obmývajú pobrežie a zasahujú budovy.

Evakuovať museli aj miestneho kráľa Tupoua VI. Informovaly o tom dnes agentúry Reuters a AP. Satelitné snímky ukázali, ako sa nad morskou hladinou zdvihol obrovský, až päť kilometrov široký oblak popola, pary a sopečných plynov až do výšky 20 kilometrov.

Úrady na Novom Zélande informovali, že situáciu u svojho severovýchodného suseda monitorujú a ich ozbrojené sily sú pripravené pomôcť, pokiaľ o to budú požiadané. Obrovskú erupciu vyrážajúcu spod hladiny mora veľké množstvá popolu, pary a plynov zachytili aj satelitné snímky. Meteorologická služba uviedla, že pre celé súostrovie platí varovanie pred vlnami tsunami. Podobné upozornenia zverejnili aj úrady v neďalekých ostrovných štátoch Fidži a Samoa, ktoré obyvateľom odporučili, aby sa vyhýbali pobrežiu.

Foto: Na satelitnej snímke erupcia podmorského vulkánu na tichomorskom ostrovnom štáte Tonga v sobotu 15. januára 2022. TASR/AP

(sita)

Ďalšie články od Mária Koterbová
Ďalšie články