Práve teraz – 20.07. 2022 07:23

USA: Rusko plánuje anektovať ďalšie časti Ukrajiny. Pripravuje si na to pôdu referendami.

Rusko plánuje anektovať ďalšie územia Ukrajiny s využitím rovnakej stratégie, akú použilo na Kryme. Upozorňujú na to Spojené štáty. Hovorca Národnej bezpečnostnej rady John Kirby s odvolaním sa na zdroje amerických tajných služieb uviedol, že Rusko si už na anexiu pripravuje pôdu. Na okupovaných územiach by sa podľa neho už v septembri mohli konať falošné referendá o pripojení k Rusku. Medzi oblasti, ktoré sú cieľom anexie, podľa neho patria Cherson, Záporožie, Doneck a Luhansk.

„Chceme to Američanom otvorene povedať. Nikoho tým neoklamú. (Ruský prezident Vladimír Putin) oprašuje svoj scenár z roku 2014,“ povedal Kirby novinárom a Rusov obvinil, že do okupovaných častí Ukrajiny nasadili neprávoplatných proruských predstaviteľov s cieľom zorganizovať referendá o pričlenení k Rusku. Výsledky tohto hlasovania následne Rusko použije na to, aby „sa pokúsilo vyhlásiť anexiu suverénneho ukrajinského územia“, dodal.

Rusko už v častiach Ukrajiny, ktoré okupuje, nasadilo vlastných regionálnych a lokálnych predstaviteľov. Kirby podľa vlastných slov ruské plány zverejnil, aby „svet vedel, že akákoľvek údajná anexia je premyslená, nezákonná a nelegitímna“ a prisľúbil rýchlu reakciu Spojených štátov a ich spojencov.

(sita)

Ďalšie články od Kristián Krempaský
Česi vyzývajú v petícii na anexiu ruského Kaliningradu. Chcú mať prístup k moru

Česi vyzývajú v petícii na anexiu ruského Kaliningradu. Chcú mať prístup k moru

Mesto Kaliningrad v Kaliningradskej oblasti, ktorá je ruskou exklávou, sa v týchto dňoch dostalo do povedomia sveta. Kaliningrad s celou oblasťou má byť pripojený k Českej republike. Česko ma naň nárok, keďže v minulosti ho založil český panovník. Tak odôvodňuje svoj zámer satirická internetová petícia. Po úspešnej anexii sa má mesto premenovať na Královec.
Ďalšie články