Práve teraz – 21.07. 2021 10:24

Eskorta privádza obvineného bývalého šéfa protikorupčnej jednotky Roberta Krajmera v kauze Očistec. Foto: Ján Krošlák/TASR

Šéf vyšetrovacieho tímu Očistec vylúčil ovplyvňovanie svedkov. Vyšetrovateľ Ľubomír Daňko vidí za krokmi policajnej inšpekcie snahu zastavenie vyšetrovania najväčších káuz.

Ľubomír Daňko vedie v NAKA tím vyšetrujúci kauzy Božie mlyny, Očistec, Mýtnik či Judáš. Pre podozrenia z manipulovania svedeckých výpovedí sa o vyšetrovateľov a prokurátorov zaujíma policajná inšpekcia. V utorok obvinila troch mužov, ktorí sú svedkami v uvedených kauzách.

Daňko v rozhovore pre Aktuality opisuje, že nijako svedkov nenavádzali, ani nekoordinovali ich výpovede. Okrem toho tvrdí, že ak by svedkovia klamali, vďaka ďalším dôkazom by sa na to rýchlo prišlo.

Policajná inšpekcia podľa neho koná účelovo, s cieľom zastaviť vyšetrovanie alebo ho zveriť iným vyšetrovateľom. Diana Santusová, ktorá vedie tím policajnej inšpekcie, je podľa neho v osobnom konflikte záujmov. Nahlásil to na prokuratúru.

Médiá informovali, že Úrad inšpekčnej služby vykonáva počas utorka úkony v súvislosti s kauzami Očistec a Judáš. V tejto súvislosti mal zadržať Csabu Dömötöra zo zločineckej skupiny takáčovci. Dôvodom má byť manipulovanie svedeckých výpovedí vyšetrovateľmi v týchto prípadoch. Vyšetrovatelia ÚIS sa pokúšajú zadržať aj ďalších svedkov, ktorí vypovedajú v týchto kauzách.

(haj)

Ďalšie články od Juraj Hajko
Ďalšie články