Už túto sobotu 8. novembra sa v historickej budove Národnej rady SR na Župnom námestí v Bratislave uskutoční Konzervatívny summit. Podujatie, ktoré organizuje Inštitút Ladislava Hanusa (ILH), a ktorého mediálnym partnerom je aj denník Štandard, už piaty rok spojí kresťanských konzervatívnych lídrov z oblasti politiky, kultúry, cirkví, občianskej spoločnosti, médií, akademickej obce i podnikateľského prostredia.
Tohtoročnou nosnou témou bude demografia ako jedna z hlavných výziev, ktorým čelí súčasná Európa. Rečníci sa zamerajú na jej rôzne aspekty od klesajúcej pôrodnosti, migrácie a chýbajúcich prorodinných politík až po nedostatočnú ochranu nenarodeného života.
Pozvaní hostia sa dotknú aj otázok energetickej a vojenskej bezpečnosti, ekonomiky, kultúry, prenasledovania kresťanov na Blízkom východe a aktuálnych geopolitických výziev pre Európu i Slovensko.
S hlavným prejavom vystúpi významný konzervatívny mysliteľ a bývalý poľský minister školstva profesor Ryszard Legutko, laureát Ceny svätého Vojtecha. Medzi rečníkmi bude aj podpredseda poľského Sejmu Krzysztof Bosak, maďarský štátny tajomník pre pomoc prenasledovaným kresťanom Tristan Azbej či poslankyňa rakúskeho parlamentu a podpredsedníčka Parlamentného zhromaždenia OBSE Gudrun Kuglerová.
Účastníci si vypočujú aj pohľady konzervatívnych mysliteľov Philipa Pilkingtona, Willliama Saundersa a otca Benedicta Kielyho, ale aj domácich konzervatívnych predstaviteľov, ako napríklad Cyril Vasiľ, Patrik Daniška či Miriam Lexmann.
„Konzervatívny summit je príležitosťou na inšpiráciu, povzbudenie i zjednocovanie konzervatívneho spektra nielen na Slovensku, ale aj širšie v Európe,“ priblížil riaditeľ ILH Juraj Šúst.
Podľa Marka Nováka, senior manažéra pre vzťahy a partnerstvá podujatia, ide „o priestor na stretnutie s významnými osobnosťami politického, kultúrneho a náboženského života“. K spolupráci sa pripája aj Alvino-Mario Fantini, šéfredaktor štvrťročníka European Conservative, ktorý povedie panel o hrozbách woke ideológie.
V predvečer samitu sa uskutoční sprievodné podujatie Konzervatívna párty so zameraním na mladú generáciu konzervatívcov. „Konzervativizmus dnes zažíva renesanciu v mladej generácii. Aj preto sme sa rozhodli pripraviť neformálny priestor na stretnutie mladých lídrov zo Slovenska a Európy,“ dodáva výkonný manažér podujatia Andrej Kolárik.
Samit bude prebiehať v anglickom aj slovenskom jazyku so simultánnym tlmočením a potrvá do 19.00, pričom sa uzavrie slávnostnou recepciou. Celý program, informácie o rečníkoch a lístky na podujatie sú dostupné na webovej stránke organizátora.