Dva výroky pápeža Františka, ktoré nepasujú do liberálnej mriežky

Pápež František je proti vývozu západnej demokracie do Afganistanu a citoval pri tom Putina. Katolíkov to neprekvapí, ale potraty označil za príčinu demografickej krízy.

pápež František Na snímke pápež František bozkáva dieťa počas pravidelnej generálnej audiencie v Aule Pavla VI. vo Vatikáne. Foto: TASR/AP

Pôsobeniu Západu v Afganistane sa dočkalo kritiky z nečakanej strany. Vývoz demokracie západného typu do tohto štátu odsúdil pápež František a citoval pri tom ruského prezidenta Putina.

Niežeby išlo o nejakú zmenu postoja, Vatikán bol veľmi otvorene proti vojne v Iraku. S vojnou nesúhlasil ešte Ján Pavol II. Teraz je však reč o Afganistane, ktorý momentálne plní titulky novín a opúšťajú ho poslední vojaci Západu. Na svetovej politickej scéne sa vedú vášnivé debaty o tom, do akej miery západná koalícia zlyhala a či vôbec bolo možné v Kábule vybudovať demokratický režim. Nádeje rýchlo spľasli a moci sa rýchlo chopil Taliban.

V tejto situácii dal pápež František rozhovor španielskemu rádiu Cadena Cope, z ktorého cituje portál Politico. Pri otázke na dianie v Afganistane pápež uviedol, že zareaguje citátom nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorú označil za poprednú politickú líderku.

„Je nevyhnutné zastaviť nezodpovednú politiku Západu, ktorý vnucuje svoje hodnoty ostatným, a pokúša sa budovať [západné, pozn. red.] modely demokracie v iných štátoch bez zohľadnenia historických, etnických a náboženských špecifík a ignorujúc tradície iných národov,“ zaznelo od pápeža.

Ako sa však ukázalo, kritický výrok na adresu misie Západu v Afganistane bol z prejavu ruského prezidenta Vladimira Putina, keď bola Angela Merkelová na oficiálnej návšteve Ruska pred dvoma týždňami. Všimli si to viaceré médiá, vrátane britského denníka The Guardian.

Rovnako kriticky sa vyjadril k sťahovaniu vojsk z Afganistanu. Podľa pápeža neboli „zobraté do úvahy všetky možnosti“. Katolíkov vyzval na pôst, modlitby a pokánie.

Každý si má určiť počet prijatých Afgancov

Pápež, známy ústretovým postojom k migrantom a utečencom, tentoraz zvolil neutrálny tón. Pri otázke na tému migrantov z Afganistanu uviedol: „Každý štát si musí sám vyhodnotiť, koľko migrantov je schopný prijať.“ Zároveň však dodal, že to nemôže byť len o otvorení dverí, ale aj o „ochrane a integrácii“.

Pápež hovoril s médiami po takmer dvojmesačnej odmlke spôsobenej operáciou čreva, ktorú podstúpil na začiatku júla. Rozhovor poskytol španielskemu Cadena Cope minulý týždeň. Rádio vlastní španielska konferencia biskupov a Vatikán ho autorizoval. Po jeho zverejnení sa pre Guardian odmietol vyjadriť.

Pápež František: Potraty sú koreňom demografickej zimy v Európe

Pápež sa venoval aj ďalšej téme, vykonanie potratu v rozhovore prirovnal k najatiu vraha, ktorý zavraždí niekoho, kto nám stojí v ceste. Pýtal sa, či je takéto riešenie problémov dovolené a spravodlivé. Ide o jeho dlhodobý postoj, dokonca aj starší príklad, ktorý už predtým použil.

Teraz pápež povedal: „Je to život. Ľudský život. Niektorí hovoria: ‚Nie je to človek.‘ Je to ľudský život!“ zdôraznil rímsky biskup v súvislosti s nenarodeným dieťaťom zabitým pri potrate. Žijeme podľa neho „v kultúre odhadzovania“, keď všetko neužitočné označujeme automaticky za nepotrebné. Dešpekt vidí v prístupe k starým, chorým a nechcene počatým deťom.

Potraty sú podľa pápeža hlavnou príčinou klesajúcej demografickej krivky na starom kontinente. „Táto kultúra odhadzovania nás poznačila. A poznačuje mladých i starých. Má silný vplyv na jednu z drám dnešnej európskej kultúry,“ povedal František.

Poukázal na to, že v Taliansku je priemerný vek 47 rokov a v Španielsku je to podobne. „To znamená, že sa pyramída obrátila. Je to demografická zima pôrodov, v ktorej je viac prípadov potratov,“ zhodnotil.

Pontifex už v minulosti varoval pred „demografickou zimou“ v Taliansku i vo svete. V posynodálnej exhortácii Amoris laetitia odsudzuje kultúru a ideológie, ktoré odhovárajú mladých od zakladania rodín a odďaľujú toto dôležité životné rozhodnutie:

„Aj demografický pokles vyvolaný mentalitou zameranou proti pôrodom a podporovaný svetovými politikami reprodukčného zdravia nielenže spôsobuje situáciu, v ktorej už nie je zabezpečené striedanie generácií, ale vyvoláva aj riziko ekonomického vyčerpania a straty nádeje do budúcnosti. Taktiež rozvoj biotechnológií mal silný vplyv na pôrodnosť.“


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok