Raši nesúhlasí s plošnými covidovými amnestiami. Nechce prelomiť veto prezidenta

Predseda Národnej rady SR pripúšťa, že parlament sa v tomto volebnom období nemusí dostať k rokovaniu o vetovanom zákone o takzvaných covidových amnestiách.

Richard Raši. Foto: Dano Veselský/TASR

Richard Raši. Foto: Dano Veselský/TASR

Richard Raši (Hlas) vyhlásil, že on sám necíti potrebu prelomiť veto prezidenta Petra Pellegriniho. Nesúhlasí totiž s odškodňovaním ľudí, ktorí zámerne ignorovali protipandemické opatrenia.

„Prezident zákon vrátil a my v Hlase to akceptujeme. Kým sa k tomu zákonu nedostaneme, neplatí. Ja som s tým vyrovnaný, pretože som nebol osobne za to, aby sa vracali pokuty ľuďom, ktorí naschvál ignorovali pravidlá, nechceli mať rúško v nemocnici alebo si rúška strhávali medzi ľuďmi na zhromaždeniach,“ skonštatoval.

Raši podľa vlastných slov necíti potrebu prelomiť veto hlavy štátu pri tejto legislatíve. „Zákon nie je účinný, lebo ho prezident vrátil, nijako mi to osobne nevadí a je to lepšie riešenie, ako by sme mali prelamovať veto prezidenta,“ podotkol.

Hazardné hry

Zároveň avizoval, že ďalšiemu vetovanému návrhu, novele zákona o hazardných hrách, by sa Národná rada SR mala venovať na najbližšej riadnej schôdzi, ktorá sa má začať 27. januára. Nevie, či bude dostatok hlasov na prelomenie veta.

„Uvidíme koncom januára, či prejde, ale zaradený bude,“ doplnil. Pripomenul, že Hlas mal pri legislatíve jedinú podmienku, a to, aby samosprávam neodobrali právomoc zakázať herne na ich území.

Predseda poslaneckého klubu SNS Roman Michelko objasnil, že vetovanú novelu zákona o hazardných hrách, ako aj vrátený zákon o covidových amnestiách, ešte neprerokovali, pretože v koalícii zatiaľ nie je zhoda na ich opätovnom schválení.

„Čo sa týka niektorých vecí, ktoré sa odsúvajú, typu hazard alebo covidová amnestia, pokiaľ nie je aj v rámci koalície dohoda, odsúva sa to. Dokým nepríde k dohode alebo dokým to nestiahnu pri hazarde, na vrátenom zatiaľ nie je ani ani vnútrokoaličná dohoda,“ vyhlásil Michelko.

Hlas opozície

Na poslednej tohtoročnej riadnej schôdzi poslanci neprerokovali vetovaný zákon o covidových amnestiách ani vetovanú novelu o hazardných hrách.

Pellegrini zákon o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami vetoval ešte v apríli.

Vyjadril svoj nesúhlas s tým, aby odškodnili všetkých, ktorí počas pandémie dostali od štátu akékoľvek pokuty za porušenie akýchkoľvek pandemických opatrení.

Schválenie covidových amnestií kritizovala aj opozícia. SaS ich označila za kontroverzné a dvojsečné. Progresívne Slovensko vyhlásilo, že ide o „výsmech do tváre všetkým ľuďom, ktorí sa počas pandémie správali zodpovedne a chránili životy a zdravie seba aj svojich blízkych“.

(tasr, pir, lud)