Kuleba: Útok v odeskej oblasti poškodil aj loď vo farbách Slovenska

Loď s názvom Majestic, plaviaca sa pod slovenskou vlajkou, bola v noci na piatok poškodená pri ruskom útoku na prístav v Odese.

Ilustračná fotografia. Prístav Odesa. Foto: Nina Liashonok/Reuters

Ilustračná fotografia. Prístav Odesa. Foto: Nina Liashonok/Reuters

Ruské bezpilotné útoky v noci zasiahli viaceré ukrajinské prístavy, kde poškodili lode pod vlajkami Slovenska, Palau a Libérie. Podľa podpredsedu ukrajinskej vlády Oleksija Kulebu sa incident odohral v Odeskej a Mykolajivskej oblasti, pričom neboli hlásené žiadne obete.

Útoky zároveň spôsobili rozsiahle výpadky elektriny v okolí Odesy. Zasiahnutie plavidiel pod rôznymi medzinárodnými vlajkami môže ešte viac vyostriť napätie v čiernomorskom regióne, kde Rusko opakovane cieli na kritickú infraštruktúru a logistické uzly.

Zatiaľ nie je jasné, či išlo o náhodné poškodenie, alebo o cielený útok na medzinárodnú lodnú dopravu. Kuleba útok odsúdil ako ďalší dôkaz ruského ignorovania medzinárodných pravidiel.

Na incident popoludní reagovalo aj Ministerstvo zahraničných vecí SR. „Plavidlo pod slovenskou vlajkou bolo obsluhované výlučne ukrajinskými štátnymi príslušníkmi, pričom sa na plavidle aktuálne nenachádzajú ani na ňom nepracujú žiadni občania Slovenskej republiky,“ dodal rezort.

Ozrejmil, že riečne plavidlo s názvom Majestic stálo v čase útoku v prístave a nebolo plavbyschopné z dôvodu poškodení spôsobených už počas predchádzajúcich vzdušných útokov Ruska.

Rezort diplomacie zároveň zdôraznil, že v spolupráci so slovenským veľvyslanectvom v Kyjeve situáciu naďalej sleduje a je pripravený poskytnúť potrebnú súčinnosť slovenským právnickým aj fyzickým osobám, ak o to požiadajú.

(reuters, tasr, pmi)