Výstavba hraničných plotov pokračuje. Estónsko stavia ďalšiu bariéru na hranici s Ruskom

Estónsko nasleduje kroky južných susedov a stavia nový hraničný plot. Bojí sa prílevu migrantov, ako sa to stalo na litovsko-bieloruskej hranici. Do piatich rokov chce na celej pozemnej hranici s Ruskom plot strážený videokamerami.

estonsko_plot_ Plot na rusko-estónskej hranici. Zdroj: Facebook / estónske ministerstvo vnútra

Estónsko posilňuje obranu východných hraníc. So susedným Ruskom má spoločnú líniu dlhú 338 kilometrov, z toho však 200 kilometrov prechádza cez Čudsko-pskovské jezero. V rámci dlhodobého projektu stavia 23 kilometrov žiletkového plota vysokého 2,5 metra na juhovýchodnej hranici. Osem kilometrov hraničného plota Estónci dokončili vlani.

Ďalších 35 kilometrov chce postaviť v najbližších rokoch. Cieľom je, aby do roku 2027 vyrástla 130-kilometrová bariéra sledovaná kamerami po celej dĺžke hranice s Ruskom, píše portál Euractiv.

Zdroj: Google Maps

Estónsko začalo s posilňovaním hraničnej ochrany po migračnej kríze v roku 2015. Ako prvé vtedy začalo s výstavbou plota Maďarsko. Hraničné ploty následne pribudli aj v ďalších štátoch – Severnom Macedónsku, Slovinsku, Chorvátsku, Bulharsku či Rakúsku.

Drvivá väčšina štátov EÚ odvtedy posilnila stráženie východnej hranice, výnimkou je Fínsko, Slovensko a Rumunsko, píše Euractiv.

Bielorusko a Rusko oživili otázku hraníc

Novým impulzom bolo tohtoročné konanie Bieloruska, ktoré začalo privážať lietadlom migrantov a hnať ich cez hranicu do Litvy. Pobaltský štát spustil výstavbu hraničného plota a posilňovnie ochrany hraníc. Kroky postupne napodobnilo susedné Lotyšsko aj Poľsko. Viac sme o téme písali tu.

Estónsko sa zľaklo, že mu hrozí podobný scenár. Nemá síce spoločnú hranicu s Bieloruskom, ale obávala sa možného prílevu migrantov z ruského územia. Navyše, Rusko a Bielorusko spája colná únia, ktorá uľahčuje prekračovanie hraníc.

„Vďaka tomu, že sme videli, čo sa dialo na litovsko-bieloruskej hranici, máme možnosť pripraviť sa na rôzne scenáre. Počítame s masovým prílevom ľudí, ktorí sa môžu pokúsiť nelegálne prekročiť hranicu,“ uviedol estónsky minister vnútra Kristian Jaani.

Rusko a Estónsko rozdeľuje okrem hraníc viacero sporných tém. V drobnom Estónsku žije menej ako 1,5 milióna obyvateľov a štvrtina z nich sa hlási k ruskej národnosti. Vláda viní Kremeľ z pravidelných kybernetických útokov. Estónsko je tiež jediným štátom NATO, ktorý nemá ratifikovanú dohodu o vymedzení hraníc s Ruskom.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok