Slovenské hospodárstvo padne azda iba o 6 percent. Ak nezasiahne pandémia

14.12.2020, 16:18 Po

Foto: Lukáš Grinaj/TASR

Infostat dokonca predpokladá rast nominálnych miezd o vyše tri percentá. So všetkými číslami však môže zakývať ďalší vývoj pandémie.

Slovenská ekonomika za celý rok 2020 vykáže prepad výkonnosti o 6 percent. Tvorba reálneho hrubého domáceho produktu (HDP) by tak mala byť porovnateľná s rokom 2017. Súčasne by sa miera nezamestnanosti mala zvýšiť o 1 percentuálny bod a dosiahnuť 6,8 percenta.

Uvádza to najnovšia, druhá tohtoročná aktualizácia krátkodobej predikcie vývoja základných makroekonomických ukazovateľov vývoja slovenskej ekonomiky z dielne Infostatu, dcérskej organizácie Štatistického úradu SR.

Najnovší odhad ráta s nižším poklesom výkonnosti slovenskej ekonomiky ako pred troma mesiacmi, keď Infostat odhadoval pokles reálneho HDP o 7 percent.

Celková zamestnanosť by mala klesnúť o 2,1 percenta a nominálna mzda v hospodárstve vzrásť o 3,2 percenta a na úrovni celoročného priemeru prekročiť hranicu 1 100 eur.

Domáci dopyt ako celok by tak mal na medziročnej báze klesnúť aj vo štvrtom štvrťroku tohto roka a pokles hospodárstva bude čiastočne tlmiť čistý vývoz

Situácia by sa mala otočiť už začiatkom budúceho roka. Podľa predikcie Infostatu v prvom štvrťroku 2021 by sa mala výkonnosť slovenského hospodárstva obnoviť a rast reálneho HDP dosiahnuť 2,8 percenta, k čomu by mal prispieť domáci dopyt aj čistý export.

Čísla sa rôznia, dosah pandémie neistý  

Najnovšie údaje zverejnené Infostatom v prípade vývoja HDP sú priaznivejšie ako východiskové, s ktorými počítal návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. V ňom sa predpokladal pokles slovenskej ekonomiky o 6,7 percenta.  

Naopak, zamestnanosť pôjde dole strmšie, ako rátali na ministerstve financií, keď predpokladali zníženie iba o 1,5 percenta. Ministerstvo pri návrhu rozpočtu vychádzalo z toho, že priemerná nominálna mzda stúpne iba o 2,6 percenta, napokon to asi bude o pol percentuálneho bodu viac.   

Odhady Infostatu a ministerstva sa zhodujú v miere nezamestnanosti. Tá podľa oboch inštitúcií dosiahne 6,8 percenta.

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj prognózovala na začiatku decembra zníženie výkonu slovenskej ekonomiky o 6,3 percenta, čo je niekde medzi odhadmi Infostatu a ministerstva financií. Pritom ešte v júni očakávala pokles HDP okolo 10 percent.

Rizikom je však ďalší vývoj pandémie. Na tom sa zhodujú prakticky všetky inštitúcie. Čísla tak napokon môžu byť iné.

(joh, tasr)

Ďalšie články od Redakcia
Ďalšie články