Zuckerberg je väčšia hrozba pre slobodu slova ako Trump

Rozhovor s Nadine Strossenovou, známou persónou amerického verejného života. Dlhoročná predsedníčka Amerického zväzu pre občianske práva (ACLU), autorka knihy Nenávisť. Tá útočí na koncept takzvaného nenávistného prejavu, známeho v anglosaskom a čím ďalej častejšie aj neanglosaskom svete pod názvom hate speech. Argumenty profesorky Strossenovej sú o to zaujímavejšie, že ona sama vzišla z prostredia progresívnej akademickej vrstvy. ACLU sa však tradične, aj pod jej vedením, zastávala čo najširšej slobody prejavu.

President_Trump_Meets_with_Mark_Zuckerberg_(48765153148) Donald Trump a Mark Zuckerberg.. Foto: White House/wikimedia

Dokázali by ste našim čitateľom, ktorí nemajú ešte toľko skúseností s pojmom nenávisť a nenávistný prejav, vysvetliť, prečo by im mali venovať náležitú pozornosť?

Už preto, že to za veľmi dôležitú tému považuje mnoho vlád po svete, OSN aj veľa jednotlivcov. V rámci boja s nenávistným prejavom sa dnes koná asi najviac cenzúry, čo sa týka predovšetkým spoločenstva demokratických krajín. Takzvané prejavy z nenávisti sú chápané ako niečo tak protikladné k ľudským právam a demokracii, rovnosti a slobode, že sa považuje za legitímne ich cenzurovať. Pritom nenávistný prejav býva definovaný vágne, často tak široko, že do neho spadne aj legitímna politická kritika.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.