Pre energetickú závislosť na Rusku sa urobilo všetko

Značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2) v nemeckom Lubmine. Foto: TASR/DPA

Pre energetickú závislosť na Rusku sa urobilo všetko

Ruským plynovodom Jamal vedúcim cez Poľsko prestal prúdiť plyn do západnej Európy. Prestávka to môže byť len chvíľková, napríklad v stredu už plyn opäť tiekol. Českej republiky sa hlásenie z Nemecka ani priamo netýka, v zásobníkoch je vraj plynu na pokrytie dopytu na štyri mesiace.

Značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2) v nemeckom Lubmine. Foto: TASR/DPA

Takéto apokalyptické správy nutne prispievajú k rastu cenovej hladiny v Európe, ktorá sa veľmi rýchlo prelieva do našich cien. To, čo sa dialo s cenami plynu a elektriny v utorok, prekonáva konvenčnú predstavivosť.

Bude sa hovoriť, a hocikto to už povedal, že za „to“ môže Putin. A v najužšom slova zmysle je to snáď pravda. Štátny Gazprom nepostupuje na vlastnú päsť. Ale vo všetkých, o niečo širších významoch slova, si za to môže sama Európa.

Nemeckí Zelení, ktorých predsedníčka Annalena Baerbocková sa čerstvo stala ministerkou zahraničia, svojou výpravou proti jadru a uhliu vykonali pre závislosť EÚ na Gazprome toľko, že by mali byť dekorovaní kolektívnym ocenením Hrdina práce Ruskej federácie.

Ukrajina, NATO a Putin

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Daniel Kaiser
Ďalšie články