Vedci vo Francúzsku objavili nový koronavírusový variant, ktorému dali predbežne označenie "IHU" podľa výskumného inštitútu. Má viac mutácií ako omikron, ale okrem toho o ňom vieme málo.
Prvýkrát bol zachytený 9. decembra, uvádza spravodajská televízia BFMTV. Približne 12 prípadov tohto nového koronavírusového variantu detegovali neďaleko juhofrancúzskeho mesta Marseille. Zistený bol u cestujúcich, ktorí pricestovali do Francúzska z afrického Kamerunu.
Variant s označením B.1.640.2 prvýkrát objavili výskumnúci z nemocničného inštitútu IHU (Institut Hospitalier Universitaire) Méditerranée v decembri. Má až 46 mutácií a z toho polovicu na hrotovom proteíne (spike protein), pomocou ktorého sa spája s ľudskými bunkami.
Je odnožou B.1.640, ktorý sa objavil prvýkrát v septembri 2021 v Kongu a následne vo Francúzsku. Ten sa variant bol základom pre odnože B.1.640.1 a B.1.640.2, ale len druhý má potenciál vyššej nákazlivosti, upozorňuje BFMTV.
Zatiaľ ešte nie je jasné, či je novozistený variant nákazlivejší než doposiaľ známe podoby koronavírusu, alebo či vyvoláva závažnejšie ochorenie.
Prípady variantu IHU, disponujúceho atypickou kombináciou mutácií, zatiaľ okrem Francúzska nehlásila žiadna iná krajina sveta a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ho zatiaľ nezaradila medzi monitorované varianty.
Predošlú mutáciu B.1.640 však sleduje WHO aj Francúzsko, kde sa šíri na severe a v okolí Paríža.
Podľa štúdie zverejnenej na zdravotníckom portáli medRxiv variant IHU obsahuje mutáciu E484K, vďaka čomu je odolnejší voči vakcínam. Má tiež mutáciu N501Y – prvýkrát objavenú na variante alfa – o ktorej sa odborníci domnievajú, že môže zrýchľovať prenos vírusu.
Ako uvádzajú vedci, tieto pozorovania opäť „ukazujú nepredvídateľnosť vzniku nových variantov koronavírusu SARS-CoV-2 a ich zavlečenia zo zahraničia. Okrem toho ilustrujú náročnosť kontroly takéhoto zavlečenia a následného
šírenia“.
Renomovaný epidemiológ Eric Feigl-Ding však na Twitteri uviedol, že nové varianty koronavírusu sa objavujú neustále, čo ale nevyhnutne neznamená, že budú nebezpečnejšie. Dodal, že to, čo robí variant nebezpečnejším, je jeho
schopnosť šíriť sa vďaka počtu mutácií, ktoré obsahuje“.