Terorizmus nie je inteligentná taktika, islamisti však zisťujú, že funguje, varuje Rémi Brague
Profesor Brague pripomína, že v islame bolo kresťanstvo od počiatku predmetom nepriateľstva a pohŕdania. Považovali ho za zastarané náboženstvo, ktoré zradilo Ježiša a sfalšovalo evanjelium, aby zatajilo prísľub Mohamedovho príchodu. V moslimských spoločnostiach bývalo kresťanstvo tolerované, podobne ako židovstvo, pretože to bolo v štátnom záujme. Kresťania však museli platiť osobitné dane a podriaďovať sa ponižujúcim normám, aby nakoniec pochopili, že sa im oplatí prijať „pravé“ náboženstvo. Moslimovia, ktorí dnes žijú vo Francúzsku, patria väčšinou do nižších spoločenských vrstiev a vnímajú to ako čosi, čo odporuje prirodzenosti a Božej vôli, konštatuje Rémi Brague.
Na otázku, či podľa jeho názoru dnes dochádza ku konfliktu civilizácií, odpovedá, že by skôr hovoril o konfrontácii dvoch systémov alebo dvoch rôznych koncepcií práva: jedno je založené na (Bohom stvorenom) rozume a svedomí, zatiaľ čo druhé diktuje kniha – Korán, ku ktorému nemožno nič pridať ani ubrať.

Pokiaľ ide o islamistický terorizmus, profesor Brague pripomína, že tento spôsob boja nie je výsadou islamu. V Taliansku boli Červené brigády, v Nemecku Baaderova frakcia Červené armády, Palestínčania siahali k terorizmu skôr z nacionalistických než náboženských dôvodov. Terorizmus nie je inteligentná taktika, ale v dnešnom Francúzsku sa ukazuje ako účinný prostriedok, dovoľujúci rýchlejšie dosiahnutie cieľa. „Všimnite si, prosím, opatrnosť, s ktorou sa naše médiá poddávajú autocenzúre. Nie je potrebný zákon o rúhaní, k jeho akceptovaniu už došlo,“ usudzuje profesor Brague v rozhovore pre denník Le Figaro.
Poukazuje tiež na skutočnosť, že akokoľvek sa od nás žiada, aby sme sa v hodnotení islamu a islamistov vyhýbali zovšeobecňovaniu, moslimskí vodcovia, na čele s Erdoganom, v tomto smere nerozlišujú. Francúzsku vojnu s islamizmom chápu ako útok na islam a na moslimov. Podľa profesora Braguea sa islamizmus nelíši od islamu svojou podstatou, ale intenzitou. „Cieľom islamu od samého počiatku nie je obrátenie celého sveta, ale jeho dobytie, hoci nie nevyhnutne ozbrojeným spôsobom. Usiluje sa o nastolenie režimov, v ktorých bude v tej či onej forme záväzné islamské právo, aby sa v dlhšej perspektíve ukázalo obrátenie na islam výhodné pre všetkých poddaných. Nesmieme zabúdať, že na rozdiel od kresťanstva islam nie je predovšetkým náboženstvom či kultom, ale právnym systémom,“ upozorňuje francúzsky profesor religionistiky Rémi Brague.
Vychádza v spolupráci s českou redakciou Rádia Vatikán, kde text pôvodne vyšiel.