Domáce násilie u Němcových

Foto: stránka k seriálu, ČT uvod_03

Domáce násilie u Němcových

Nový seriál o Božene Němcovej je poplatný duchu našej doby. Škoda, trochu empatie by si tí naši dávni predkovia zaslúžili. 

Foto: stránka k seriálu, ČT

Písať dojmy z niečoho, čo sa sotva začalo, sa nemusí vyplatiť. Na druhej strane, keď bude hotovo, už to nebude také riskantné. Po prvom zo štyroch dielov televíznej série Božena (vysiela Česká televízia v nedeľu o 20. hodine, pozn. red.) by sa však snáď dalo odhadnúť smerovanie, ktoré celkom napĺňa predstavu, z akého “ducha doby” bude dielo o živote Boženy Němcovej vymodelované.

Ten náš „duch doby” rozumie vtedajšej spoločnosti ako spoločnosti krutého útlaku, ktorý sa uplatňoval predovšetkým v temne pudovom nároku na ženu. Mladá Betty vyrastá v prostredí permanentnej represie a konfliktu, keď jediným východiskom je buď romantický únik do snov (a čítanie nemeckých autorov), čo sa nedá robiť dlho, alebo pragmatické riešenie čo najrýchlejšie sa vydať, a tak tejto biede uniknúť, čo je samozrejme iluzórne, lebo unikne len do nového žalára, manželského.

Na tom je iste kus pravdy a všetci životopisci Němcovej tie nijak idylické pomery jej adolescencie a mladosti potvrdzujú. Zároveň je nutné povedať, že autorky tu od začiatku tlačia na to, aby tá neutešenosť bola vykreslená čo najneutešenejšie, aby surovosť toho sveta, kde ženy nemajú žiadne práva, keď tak len v bolestiach rodiť na kameňoch, keď chodia aj vo vysokom štádiu tehotenstva máčať do rieky prádlo, bola čo najdrsnejšia a aby mužský chtíč a mužské nároky na ženu mali podobu čo najsurovejšiu.

Autorky v Bettyinom okolí nenachádzajú snáď ani jeden svetlý bod či nejakú spriaznenú dušu, aj tí jej súrodenci, s ktorými pritom bude do konca života udržiavať vrelý vzťah, sú len takým kŕdľom malých podvyživených híkalov a matka je hrubá a bezcitná (je nutné povedať, že skôr bola – babička je vypudená).

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Jiří Peňás
Ďalšie články