Vážny problém pre OĽaNO. Šéf Tiposu sa mal podieľať na päťmiliónovom daňovom podvode

Šéf Tiposu Marek Kaňka bol vo štvrtok obvinený z členstva v organizovanej skupine. Podľa uznesenia o obvinení, ktoré má denník Štandard k dispozícii, mala jeho firma na fiktívnych obchodoch obrať štát na DPH o vyše 300-tisíc eur.

Marek Kaòka tlaèová konferecia Slovenského zväzu ¾adového hokeja Marek Kaňka. Foto: TASR/Martin Baumann

Marek Kaňka je veľká ryba. Je úzko spojený s vedením OĽaNO, s premiérom Eduardom Hegerom aj predsedom strany Igorom Matovičom. Tipos je pre každú vládu vítaná trafika, odkiaľ sa dá legálne kontrolovať a usmerňovať značný objem peňazí. Obvinenie Kaňku, o ktorom ako prvé informovali Aktuality, bude preto po celý čas úzko spojené s politikou a stranou OĽaNO.

Prvé reakcie to potvrdzujú, Matovič podporil políciu, Heger, ktorý ešte ako minister financií Kaňku menoval do funkcie, reagoval opatrne. Už dnes sa špekuluje, čo obvinenie Kaňku vypovedá o vzťahoch Hegera a Matoviča, respektíve aké budú dôsledky pre premiéra – do akej miery ho to oslabí.

Prejdime k obsahu samotného obvinenia.

Národná kriminálna agentúra začala vo štvrtok trestné stíhanie voči organizovanej skupine, ktorej členovia „spoločným, vzájomne koordinovaným konaním, spočívajúcom v presne dohodnutom spôsobe deľby úloh, konali s úmyslom neoprávnene znížiť daňovú povinnosť“ a pripraviť štát o milióny eur. Trestná činnosť sa mala diať od januára 2017 do marca 2018.  

Skupina mala dovážať pohonné hmoty z Rakúska a predávať ich na Slovensku bez dane cez sieť účelovo založených spoločností, ktoré boli fakturačne, finančne a personálne prepojené do umelo vytvoreného a „vysoko sofistikovaného“ fakturačného reťazca redistribúcie benzínu a nafty.

Takto podľa obvinenia zneprehľadnili skutočný „tok“ pohonných hmôt medzi firmami a zakryli svoju skutočnú daňovú povinnosť. Hlavným cieľom bolo zastrieť spojitosť medzi Petrom Straňákom, ktorý mal stáť na vrchole tejto skupiny, a spoločnosťami na začiatku reťazca a ďalšími firmami, ktoré benzín napokon predávali konečným spotrebiteľom.

Straňák, zamestnanec spoločnosti OMV ako manažér predaja, vytvoril skupinu na základe svojich dlhoročných skúseností vo fachu. Svojím vplyvom v OMV mal zabezpečiť, ktoré spoločnosti pohonné hmoty od nich dostanú. Sám vytvoril niekoľko fiktívnych firiem, do ktorých dosadil nastrčených konateľov, pričom účtami disponoval on sám.

Jednou z firiem zapojených do účelového reťazca mala byť aj firma riaditeľa štátnej lotériovej spoločnosti Tipos Mareka Kaňku Oliva group, ktorá vlastní sieť čerpacích staníc. Kaňka v nej aktívne pôsobil pred vstupom do štátneho Tiposu. Kaňka je obvinený za pokračovací zločin skrátenia dane a poistného spáchaný závažnejším spôsobom konania. Obvinený je spolu s konateľkou firmy Monikou Krátkou.

https://standard.sk/215254/pri-akcii-voz-obvinila-naka-31-osob-vratane-sefa-tiposu/

Nezaplatené dane

Kaňkova firma odobrala pohonné hmoty od spoločnosti BaF trading zo Straňákovho fiktívneho reťazca za 1,68 milióna eur. Následne pohonné hmoty predávala konečným spotrebiteľom. Vďaka zastreným obchodom mala štát zapojením do fiktívneho fakturačného reťazca pripraviť o 336-tsíc eur na dani z pridanej hodnoty, ktoré si Oliva group neoprávnene odpočítala z povinnej dane.  

Obaja boli podľa obvinenia „oboznámení so zmyslom páchania tejto sofistikovanej trestnej činnosti a profitovali z nej“.

„Marekovi Kaňkovi bolo vo štvrtok doručené obvinenie, v tejto súvislosti bol vypovedať na polícii. Voči obvineniu podal sťažnosť, keďže obvineniam nerozumie a momentálne ich študuje jeho právny zástupca. Podľa toho následne zváži ďalšie kroky,“ uvádza Tipos pre Aktuality.sk.

NAKA vzniesla obvinenie 25 osobám a šiestim firmám. Niekoľko osôb bolo dnes zadržaných v rámci akcie Voz, Kaňka medzi nimi však nebol.

Kaňkovej spoločnosti Oliva group od roku 2017 prudko vzrástli tržby. V predchádzajúcich rokoch mala firma obrat 15 až 23 miliónov eur, v roku 2017 to už bolo 36 miliónov a odvtedy sa každý rok jej tržby držia nad hranicou 40 miliónov eur. Od roku 2016 prudko narástol aj zisk spoločnosti.

Prepieranie peňazí

Za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti boli zároveň obvinení aj Tomáš Marek a Juraj Krátky.

Nie je známe, v akom vzťahu je Krátky s Monikou Krátkou z Kaňkovej firmy. Krátky s Marekom sú majiteľmi investičnej spoločnosti Fundraise Capital, medzi klientmi si uvádzajú aj sieť čerpacích staníc Oliva.

Krátky a Marek mali prepierať peniaze, ktoré boli získané pri fiktívnych predajoch pohonných hmôt. Mali založiť a riadiť organizovanú skupinu, ktorá pôsobila s „úmyslom zakrývať pôvod finančných prostriedkov v trestnej činnosti spáchanej inými spoločnosťami“, za čo mali získavať provízie.

Potom ako na účty viacerých spoločností, ktoré ovládali, prišli finančné prostriedky, následne poskytovali hotovosť osobám, ktoré im prostriedky zaslali. Peniaze následne preposielali cez sieť firiem, ktoré tiež ovládali cez nastrčené osoby, aby sa nedal vystopovať skutočný pôvod peňazí. Takto mali previesť takmer 5 miliónov eur.

Na reakciu obvinených čakáme, článok budeme priebežne aktualizovať.


Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok