Svet potrebuje pokoj. Nie mier založený na vyváženosti výzbroje, na vzájomnom strachu, apeloval pápež

Potrebujeme skutočný šport na vyváženie mnohých konfliktov. Vojna na Ukrajine je dôvod ešte silnejšie prejaviť záväzok za svet bez vojen, nenávisti medzi ľuďmi a bez jadrovej hrozby.

Ve¾kopiatková krížová cesta v Koloseu Pápež František sedí počas veľkopiatkovej krížovej cesty v rímskom Koloseu 15. apríla 2022. Foto: TASR/AP

„Myslím si, že aj vy tak ako ja ste zarmútení, pretože na túto športovú oslavu dolieha tieň vojny na Ukrajine. Bol by som však rád, keby sa to stalo dôvodom ešte silnejšie prejaviť náš záväzok za svet bez vojen, bez nenávisti medzi ľuďmi, bez jadrovej hrozby.“

Týmito slovami pápež František prijal na audiencii vedúcich pracovníkov takzvanej Európskej plaveckej ligy, ktorá v auguste v Ríme organizuje svetový šampionát. Toto veľké podujatie je „privilegovaný okamih stretnutia mladých ľudí z rôznych krajín, a teda znamením nádeje na lepší svet“, doplnil pontifik Jorge Bergoglio:

„V tejto chvíli viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme šport, skutočný šport, aby sme vyvážili nadmieru konfliktov, ktoré zaťažujú náš svet a bohužiaľ aj európsky kontinent.“

Preteky v plávaní podľa katolíckeho lídra obzvlášť zodpovedajú povolaniu Ríma, „univerzálneho mesta, mesta otvoreného svetu, mesta, z ktorého cirkev všade šíri evanjelium bratstva“.

Výzva pre múdrych štátnikov

Vo svojej mierovej diplomacii latinskoamerický pápež pokračoval taktiež v nedeľu. Po poludňajšej modlitbe Anjel Pána sa obrátil na politikov a hlavne na múdrych štátnikov:

„Apelujem na lídrov národov a medzinárodných organizácií, aby reagovali na tendenciu zvyšovať konfliktnosť a kontrasty. Svet potrebuje pokoj. Nie mier založený na vyváženosti výzbroje, na vzájomnom strachu. Nie, toto nie je správne. To znamená vrátiť sa do histórie sedemdesiatych rokov. Ukrajinská kríza mala byť, ale – ak je vôľa – stále sa môže stať výzvou pre múdrych štátnikov schopných budovať lepší svet v dialógu pre nové generácie.“

Svoj mierový apel potom rozoslal v ukrajinčine a ruštine na sociálnej sieti Twitter zo svojho účtu s názvom Pontifex:

„Modlime sa spoločne za pokoj na Ukrajine a vo svete. Prejdime od stratégií politickej, ekonomickej a vojenskej moci k plánu globálneho mieru: nie k svetu rozdelenému medzi konfliktné mocnosti; áno zjednotenému svetu národov a civilizácií, ktoré sa navzájom rešpektujú.“

Ak budete žiť jeho pokoj, príde Ježiš a vaša rodina, vaša spoločnosť sa zmení

Najvyšší veľkňaz katolíckej cirkvi v nedeľu slávil svätú omšu v Bazilike svätého Petra pre konžskú komunitu v Ríme. V homílii povedal, že pokoj sa začína u každého z nás:

„Ak budete žiť jeho pokoj, príde Ježiš a vaša rodina, vaša spoločnosť sa zmení. Zmení sa, ak tvoje srdce nie je vo vojne, nie je vyzbrojené nevraživosťou a hnevom, (ak) nie je rozdelené, nie je dvojznačné, nie je falošné. Uvedenie pokoja a poriadku do srdca, utlmenie chamtivosti, vypnutie nenávisti a nevraživosti, útek pred podvodmi a prefíkanosťou: odtiaľto začína pokoj… Brat a sestra, prosím, ži v pokoji, zapáľ pokoj a pokoj bude prebývať v tvojom dome, v tvojej cirkvi, v tvojej krajine.“

Rozlúčime sa tvítom, ktorý ako obvykle rozposlal zo svojho účtu s názvom Pontifex:

„Každý deň Boh prechádza okolo a zasieva semienko do pôdy nášho života. Aby toto semienko vyrástlo, závisí od nás, od našej modlitby, od otvoreného srdca, s ktorým pristupujeme k Svätému písmu, aby sa pre nás stalo živým Božím Slovom.“


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok