Raziu u Trumpa som osobne schválil, vyhlásil Bidenov minister

Za 76-ročným exprezidentom Spojených štátov sa uzavrel neobvykle rušný týždeň. Po razii v jeho letnom sídle padajú aj slová o tom, že sme svedkami praktík marxistických diktatúr. Viceprezidentka Kamala Harrisová vyzvala ľudí, aby akciu FBI v Trumpovom sídle nenazývali raziou.

Merrick Garland. Foto: TASR/AP Merrick Garland. Foto: TASR/AP

Bývalý prezident USA Donald Trump v pondelok (8. 8.) oznámil, že americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) prehľadáva jeho floridské sídlo Mar-a-Lago. Zásah vtedy označil za pochybenie zo strany vyšetrovateľov, justičného systému, ako aj za „útok radikálnych ľavicových demokratov“, ktorí podľa jeho slov nechcú, aby v roku 2024 kandidoval za prezidenta.

„Toto sú temné časy pre náš národ, keďže môj krásny domov Mar-A-Lago v Palm Beach na Floride je momentálne obliehaný, prepadnutý a obsadený veľkou skupinou agentov FBI,“ napísal krátko po zásahu exprezident na svojej sociálnej sieti Truth Social. Uviedol aj, že agenti sa mu vlámali okrem iného i do trezoru.

FBI ešte v utorok nezverejnili dôvody piatkovej prehliadky vo floridskej rezidencii exprezidenta. Podľa amerických médií federálni agenti zrejme hľadali dokumenty, ktoré sa do luxusného sídla Mar-a-Lago dostali po tom, čo Trump vlani v januári opustil prezidentský úrad. Agenti z vily odniesli niekoľko škatúľ. V reakcii na domovú prehliadku u Trumpa sa vtedy pred jeho rezidenciou zhromaždili sympatizanti s vlajkami.

V ten istý deň Trump zároveň obvinil súčasného prezidenta Joea Bidena, že o plánovanej razii FBI v jeho dome na Floride vedel. „Biden o tom vedel všetko rovnako, ako vopred vedel o obchodoch Huntera (Bidena),“ napísal Trump na svojej sociálnej sieti. Biely dom to vzápätí poprel. „Prezident nebol informovaný a nevedel o tom. Nikto v Bielom dome nebol vopred upozornený,“ uviedla hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová.

V stredu Trump ohlásil, že FBI mu bráni vstúpiť do jeho vily na Floride, v ktorom agenti v pondelok vykonali domovú prehliadku. Vyjadril presvedčenie, že FBI sa tam teraz zrejme snaží podstrčiť nejaké dôkazy. „Všetci museli priestory opustiť, (agenti) tam chceli ostať sami, bez svedkov, ktorí by videli, čo tam robia, berú a, nedajbože, podstrkujú,“ povedal Trump s tým, že pri prehliadke nemohli byť prítomní ani jeho právnici.

Bývalý prezident USA Donald Trump máva počas odchodu z Trump Tower 10. augusta 2022 v New Yorku. Foto: TASR/AP

Štvrtkové vyhlásenie Bidenovho ministra spravodlivosti

Americký minister spravodlivosti Merrick Garland vo štvrtok vyhlásil, že osobne schválil pondelkovú domovú prehliadku u bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Floride. Podľa neho existovalo podozrenie, že exprezident sa dopustil nezákonného postupu. Podrobnosti prípadu vtedy neuviedol. Dodal, že požiadal súd o možnosť ich zverejnenia. Jeho vyhláseniu predchádzala paľba kritiky na adresu jeho osoby a vedenia ministerstva.

Z rôznych strán počas tohto týždňa začali zaznievať názory, že razia v Trumpovom sídle exprezidentovi neuškodí, ale naopak – dopomôže mu opäť sa vrátiť do Bieleho domu za predpokladu, žeby sa v roku 2024 rohodol kandidovať v prezidentských voľbách. Zazneli aj z médii, ktoré prípadné šance Trumpa na úspech zvykli bagatelizovať.

Stĺpčekár novín New York Post David Brooks si myslí, že razia Donaldovi Trumpovi prospeje a pre prezidenstské voľby v novembri 2024 môže mať implikácie. „Existuje prepletená sieť vysoko vzdelaných Američanov, ktorí tvoria to, čo Trumpovci začali nazývať Režim: mocní hráči z Washingtonu, liberálne médiá, veľké nadácie, elitné univerzity, woke korporácie. Títo ľudia sú skorumpovaní, povýšeneckí a nemorálni. Hľadia len na seba,“ napísal Brooks o tom, čo nazval naratívom Trumpovcov.

Reakcie popredných republikánov a demokratov

Líder republikánskej menšiny v Snemovni reprezentantov Kevin McCarthy kritizoval ministerstvo spravodlivosti za zásah ešte pred vyhlásením ministra Garlanda. Raziu považuje za spolitizovanú.

Podobne konal aj líder republikánov v americkom Senáte Mitch McConnell, ktorý v utorok vyzval americké ministerstvo spravodlivosti, aby poskytlo vysvetlenie k pondelkovej prehliadke v rezidencii bývalého šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa v štáte Florida. „Krajina si zaslúži podrobné a okamžité vysvetlenie toho, čo viedlo k pondelkovým udalostiam,“ uviedol McConnell vo vyhlásení. „Minister spravodlivosti (Merrick) Garland a ministerstvo spravodlivosti už mali poskytnúť Američanom odpovede a musia tak urobiť okamžite,“ napísal.

Vysvetlenie od Garlanda žiadali viacerí členovia Republikánskej strany a vyšetrovanie Trumpových dokumentov rovnako označili za politicky motivované. Republikánsky senátor z Floridy Marco Rubio prirovnal raziu k praktikám „marxistických diktatúr tretieho sveta“.

Líder demokratov v Senáte Chuck Schumer ohľadom razie FBI nechcel veľmi komentovať. Odpovedal vyhýbavo, pričom na adresu republikánov povedal, že veľká časť z nich sa stala „MAGA republikánmi [z Trumpovho volebného sloganu Make America Great Again – pozn. redakcie]“, ktorí majú „malý rešpekt k právnemu štátu“ a „malý rešpekt k rovnováhe moci inštitúcií“.

Viceprezidentka USA Kamala Harrisová v utorok na Twitteri vyzvala ľudí, aby akciu FBI v Trumpovom sídle na Floride nenazývali raziou.

Agenti FBI stoja pred floridským sídlom Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Palm Beach v pondelok 8. augusta 2022. Foto: TASR/AP

Súbežné vypovedanie na prokuratúre a zintenzívnenie vyšetrovania útoku na Kapitol

Dva dni po razii bol Trump vypovedať na prokuratúre v New Yorku ohľadne podozrení z údajných účtovných machinácií vo svojej rodinnej firme Trump Organisation. Tá vraj umelo navyšovala svoju hodnotu, keď chcela získať bankové pôžičky, a znižovala ju, keď prišlo na platenie daní. Trump všetky obvinenia odmieta a tvrdí, že snaha o čo najpriaznivejšie ohodnotenie nehnuteľnosti je v realitnom biznise bežnou praxou a prokurátorkino vyšetrovanie označuje za politicky motivované.

Trump dorazil do kancelárie newyorskej generálnej prokurátorky Letitie James v stredu ráno, no po zhruba hodine rozoslal vyjadrenie, že odmietol odpovedať na otázky. Neskôr sa pri otázkach prokuratúry viac než 400 ráz odvolal na právo nevypovedať. Odkázal sa pri tom na piaty článok americkej ústavy. „Keď sa vaša rodina, firma a všetci vo vašom okolí stanú cieľom bezdôvodného, politicky motivovaného honu na čarodejnice, podporovaného právnikmi, prokurátormi a dezinformačnými médiami, tak nemáte inú možnosť,“ dôvodil Trump.

Vo Washingtone sa okrem toho v poslednom čase zintenzívnilo aj vyšetrovanie výboru Snemovne reprezentantov, ktorý sa zaoberá útokom Trumpových stúpencov na americký Kapitol z vlaňajšieho januára, pri ktorom zomrelo najmenej päť ľudí a viac ako 100 policajtov utrpelo zranenia. Vo výbore majú výrazné zastúpenie práve Trumpovi kritici z radov demokratov.

(tasr, sita, krk)