Bývanie napriek krízovému roku dražie a asi to bude pokračovať

Ilustračná fotografia. Foto: Jozef Ďurník/TASR

Odhliadnuc od silného zásahu do ekonomiky v dôsledku epidémie koronavírusu, ceny nehnuteľností na Slovensku stúpajú. Trend by mal pokračovať. Dostupnosť nového bývania sa bude znižovať.

Priemerná cena bývania v treťom štvrťroku 2020 vzrástla na Slovensku oproti druhému štvrťroku o 3,5 percenta. V medziročnom porovnaní sa zvýšili ceny nezmeneným tempom, takmer o 12 percent. Vyplýva to z analýzy Národnej banky Slovenska.

Ako to vyzerá v konkrétnych číslach? V júli až septembri sa priemerná cena bytov oproti druhému štvrťroku tohto roka zvýšila o 30 eur a dosiahla 2 054 eur za štvorcový meter.

Čo sa týka domov, ich ceny na Slovensku v treťom štvrťroku poskočili o 39 eur za štvorcový meter a dostali sa na úroveň 1 335 eur. Medziročne domy na Slovensku zdraželi o vyše 7 percent.

Stíhajú za tým mzdy ľudí? Centrálna banka tvrdí, že zatiaľ áno. Skutočný posledný vývoj miezd bol podľa nej lepší, ako očakávala, a preto sa dostupnosť bývania pre ľudí zhoršila len mierne.

Najviac dražejú nehnuteľnosti na strednom Slovensku

Ceny nehnuteľností v jednotlivých krajoch sú dlhodobo rozdielne. Najdrahšie bývanie je v Bratislavskom kraji, kde sa priemerná cena jedného štvorcového metra obytnej plochy domov a bytov vyšplhala na 2 360 eur. Naproti tomu v Nitrianskom kraji to nie je ani polovica – cena štvorcového metra nehnuteľnosti tu nepresiahla 1 000 eur.

Ostatné kraje sú medzi tým. Najviac sa k regiónu hlavného mesta približuje Košický kraj, ale rozdiel je stále obrovský – takmer tisíc eur na štvorcový meter.

Mení sa situácia v krajoch? Áno, zdá, že nehnuteľnosti v Banskobystrickom kraji, jednom z dvoch najlacnejších, sa prebudili, keďže oproti jarným mesiacom sa zdvihli o desatinu. Stále však nepredstavujú ani polovicu z toho ako v regióne Bratislavy.

Nové bývanie si bude môcť dovoliť menej ľudí

Viacerí odborníci z realitného trhu predpokladajú, že nejakého zásadného zlomu trendov v cenách nehnuteľností sa nedočkáme. Ten najdôležitejší dôvod je jednoduchý – ponuka nehnuteľností nezodpovedá dopytu. A bude sa to zvýrazňovať.

Národná banka napríklad upozorňuje, že podľa štatistík bol počet dokončených bytov (vrátane bytov v rodinných domoch) v druhom štvrťroku 2020 o šesť percent nižší ako v rovnakom období predchádzajúceho roka. Ešte výraznejší pokles je v prípade začatých bytov. Z roka na rok klesol počet rozostavaných bytov o pätinu.

A čo mzdy? Vývoj naznačuje ministerstvo financií v rozpočte verejnej správy na nasledujúci rok. Tento rok by nominálne – teda v eurách, ktoré dostane zamestnanec – mali stúpnuť o necelé tri percentá. Budúci rok o štyri percentá.

Z jednoduchého porovnania vyplýva, že pri pokračujúcich trendoch v realitách mzdy budú zaostávať za cenami nehnuteľností. Ich dostupnosť sa pre ľudí zníži. A to pritom v podkladoch ministerstvo nepočítalo s vážnejšími dôsledkami druhej vlny pandémie. Centrálna banka pripúšťa, že v dôsledku najnovších opatrení sa  výkon hospodárstva zníži. To bude mať negatívny vplyv na príjmy ľudí.

Najvýstižnejšie slovo vykresľujúce budúci vývoj je neistota.

Ďalšie články od Jozef Hajko
Ďalšie články
„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

Po tom, čo šéf Kremľa Vladimir Putin spustil čiastočnú mobilizáciu, objavili sa na internete vtipné videá s opitými odvedencami, ale aj správy o nedostatočnom výcviku mužov. Zaznievali slová ako fiasko či fraška. Český bezpečnostný expert Jan Ludvík však varuje, aby sme neboli ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande.