Na svoj vek nevyzeráš. Sú starší ľudia odstrkovaní?

Tereza Matějčková
Lisa LaFlammeová. Foto: Profimedia.sk

Na svoj vek nevyzeráš. Sú starší ľudia odstrkovaní?

Lisa LaFlammeová. Foto: Profimedia.sk

„Kto povolil Lise prestať si farbiť vlasy?“ povedal Michael Melling, podpredseda mediálnej skupiny Bell Media na redakčnej schôdzi. Reč je o Lise LaFlammeovej, kanadskej moderátorskej hviezde, ktorá sa v 58 rokoch rozhodla zošedivieť. Nasledovala výpoveď – nie pre Mellinga, ale pre LaFlammeovú. Zatiaľ čo sa médiá po celom svete pohoršovali nad potupou starnúcej ženy, mediálna skupina popierala, že by výpoveď súvisela s kaderníckymi úkonmi.

Nech už to bolo akokoľvek, tento príbeh ukázal, aká je to citlivá téma. Výpoveď akoby dokonale kopírovala známy predsudok. Starnúca žena na viditeľnom poste? Tu niečo nehrá. Vari nie je všetkým jasné, že päťdesiatnička vybledla do neviditeľnosti? Táto téma má svoju kultúrnu aj filozofickú stopu. O zneviditeľnení seniorov spísala francúzska filozofka Simone de Beauvoirová významné dielo Vek (1970). Vtedy mala šesťdesiatdva rokov.

Ako sa stráca status muža a ženy

Štandard pro

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]