Už dlhší čas sa hovorí o tom, že najväčším adeptom na epicentrum globálnych ekonomických problémov sa stala Čína. A v posledných dňoch to vyzerá, že žreb padne práve na túto krajinu. Minulý víkend sa Čínou prehnali masové protesty a po pár dňoch sa zdá, že už zrejme trochu utíchli. (Aj keď bohvie – tento ázijský štát, samozrejme, informácie usilovne cenzuruje.) A podľa toho, čo vieme o Číne, najpravdepodobnejším variantom ďalšieho vývoja je, že sa nakoniec minimálne na čas život zase vráti do zabehnutých poslušných koľají.
Nezamieňajte však poslušnosť obyvateľstva a aspoň zdanlivé politické upokojenie s upokojením aj v oblasti ekonomiky, to sú dve odlišné veci. Posledné štatistiky totiž ukázali, že pokles aktivity v čínskom spracovateľskom priemysle aj v službách v novembri zrýchlil. V podstate ide o ďalšiu daň lockdownom.
Nespokojnosť obyvateľov je totiž reakciou na tvrdý postup úradov pri uplatňovaní karanténnych opatrení. Inými slovami – uzávery naďalej paralyzujú celé veľké oblasti čínskej ekonomiky a nič nenasvedčuje tomu, že by to v budúcom roku malo byť inak.